امروز : سه شنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۲

مدیریت تاکسیرانی فرودگاه ها

تغییر کرایه به این که چند نفر سوار تاکسی بشوند، اسباب و اثاثیه داشته باشید یا نه و یا راننده مجبور باشد از چند منطقه عبور کند تا مسافررا به مقصد برساند، کرایه تغییر خواهد کرد. تاکسی مترها مسافت پیموده شده توسط تاکسی و زمان توقف را محاسبه می‌کنند. به این ترتیب، کرایه ای که راننده میگیرد در واقع پول وقتش است  و دیگر نگران نخواهد بود.

خدمات نرم افزار ویالون در بخش مدیریت تاکسیرانی

حتما شما هم داستان درخواست کرایه یک میلیون تومانی از فرودگاه امام خمینی را شنیده اید بعضی های این خبر را باور کردند و برخی دیگر نه،  اما مسئله شایعه بودن و یا واقعیت داشتن این خبر نیست، مسئله این است که اگر از سیستم مدیریت ناوگان در بخش تاکسیرانی های خصوصی استفاده شود دیگر حتی شایعه ای به این شکل پخش نخواهد شد، چون با خدماتی که نرم افزار ویالون در بخش مدیریت تاکسیرانی ارائه میدهد، هزینه ها با توجه به شرایط جوی و میزان ترافیک و ساعات درخواست خودرو بررسی می شود.

البته این مشکل فقط در بخش خصوصی نیست و متاسفانه در سازمان تاکسیرانی هر روز با مشکلات عدیده ای رو به رو هستیم، تنش بین راننده و مسافر در زمان پرداخت کرایه و لحاظ نشدن زمان و سوخت مصرفی به علت ترافیک، در کرایه مسافر نمونه ای از این مشکلات است که تقریبا هر روز به دفعات تکرار می شود و از آنجایی که با روش سنتی امکان نظارت دقیق بر روی کار راننده وجود ندارد بنابراین در صورت تخلف، پیگیری تخلف راننده به راحتی امکان پذیر نیست که این یکی دیگر از مشکلات ناوگان تاکسیرانی در ایران است.

برای رفع این مشکلات، جهت مدیریت ناوگان تاکسیرانی، نرم افزار ویالون استفاده از دستگاه تاکسیمتر به همراه سامانه ی جمع آوری خودکار کرایه را به عنوان یک راهکار ارائه کرده است.

با این راهکار علاوه بر محاسبه کرایه، امکان صدور قبض برای مسافر و امکان پرداخت کرایه از طریق کارت های هوشمند را هم میتوان فراهم کرد. با استفاده از این سیستم اطلاعات رانندگان، تاکسی ها و... در نرم افزار ذخیره شده و به راحتی میتوان بر روی عملکرد رانندگان نظارت داشت.

اگر مسافر بداند که نرخ کرایه چقدر است و  تاکسی متر چگونه کار می‌کند، خیلی راحت تر به ناوگان تاکسیرانی چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی اعتماد میکند و دیگر موقع پرداخت کرایه مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

کارایی نرم افزار تاکسی متر

محاسبه کرایه تاکسی

 صدور قبض

 برداشت از کارت مسافر

جمع آوری اطلاعات تاکسی مترها

کارت برای مسافرین جهت کسر مبلغ کرایه

امکان تعریف چند راننده برای یک تاکسی

ثبت شکایان در سیستم جهت پیگیری

درواقع تاکسی مترها مسافت و زمان را اندازه‌گیری کرده، سپس این اندازه‌گیری ها را به کرایه تبدیل می‌کنند.

 

پارامترهایی که در تغییر کرایه یک مسیر مشخص موثر هستند:

تغییر کرایه به این که چند نفر سوار تاکسی بشوند، اسباب و اثاثیه داشته باشید یا نه و یا راننده مجبور باشد از چند منطقه عبور کند تا مسافررا به مقصد برساند، کرایه تغییر خواهد کرد. تاکسی مترها مسافت پیموده شده توسط تاکسی و زمان توقف را محاسبه می‌کنند. به این ترتیب، کرایه ای که راننده میگیرد در واقع پول وقتش است  و دیگر نگران نخواهد بود. بنابراین خیلی منطقی است که کرایه تاکسی از نقطه A تا نقطه B در ترافیک بیشتر از وقتی باشد که ترافیک وجود ندارد، حتی اگر مسافت پیموده شده یکسان باشد. تاکسی متر برای اندازه‌گیری مسافت و زمان از پالس های الکتریکی استفاده می‌کند. برای اندازه‌گیری مسافت پیموده شده، تاکسی متر از حسگری استفاده می‌کند که به گیربکس متصل است.

شاید چون در سامانه تاکسیرانی ایرانی مسیرها و هزینه ها به صورت دولتی تعیین میشود به اهمیت بالای داشتن نرم افزار ردیاب و استفاده از تاکسیمتر پی نبرده باشید، اما در تاکسیرانی های خصوصی استفاده از ردیاب خودرو بسیار حائز اهمیت است، خودرو های مخصوص فرودگاه و سرویس مدارس از نمونه های بارز این شرکت های خصوصی هستند.