امروز : دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱

کاربرد سیستم مکان‏یابی جهانی در خدمات شهری

ناوگان خدمات شهری در عین حال که وسیله ای برای ارائه خدمات به شهروندان می باشد اگر به موقع تعمیر و نگهداری نشود منجر به خسارات زیادی چون  تصادف، ایجاد آلودگی شهری، افزایش سوخت و... می شود.

 

امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته جهان سیستم‌های ناوبری خدمات شهری به ‌عنوان ابزاری قدرتمند جهت مانیتورینگ و ردیابی ناوگان اتوبوسرانی، تاکسی‌رانی، پلیس، شرکت‌های بار‌بری، جمع آوری زباله ،توزیع و حمل و نقل و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. اینگونه سیستم‌ها با نمایش حرکت وسایل نقلیه بر روی نقشه در مرکز کنترل، مدیریت بهینه و ردیابی وسایل متحرک را امکان‌پذیر می‌کنند.  توجه به اهمیت مدیریت الکترونیک ناوگان خدمات شهری که بخش عمده ای از منابع آن را ماشین الات آن تشکیل می دهند بسیار هائض اهمیت است ، بسیاری از تصمیمات اخذ شده توسط مدیران اجرایی و پیمانکاران خدمات شهری به نوعی به اطلاعات مکانی و توصیفی مرتبط می‌باشد، لذا طراحی و اجرای سیستم مدرن جهت نمایش و کنترل این وسایل جهت تصمیم گیری و برنامه‌ریزیها  بر اساس سابقه اطلاعات حرکتی و رفتاری خودروها و ماشین آلات ضروری می باشد.  در واقع نحوه حرکت، سرعت و زمان ، مسیر پیموده شده، وضعیت حسگرهای دما و مصرف سوخت و اطلاعات جانبی متحرک برای تصمیم گیری و کنترل هزینه ها لازم می باشد .

با ایجاد ارتباط مخابراتی دو طرفه بین وسایل متحرک و مرکز کنترل، سیستم ناوبری را می توان به یک شبکه هوشمند ردیابی تبدیل کرد.  بنابراین علاوه بر امکان نمایش وضعیت، موقعیت دقیق، سرعت و دیگر اطلاعات مربوط به هر کدام از وسایل متحرک، قابلیت ارسال و دریافت پیام، هدایت ناوگان ها به سمت مقصد، کنترل و نظارت بر حسگرها ی سوخت، دمای هوای موتور (جهت تعمیر و نگهداری در بازه‌های زمانی بر اساس مسافت پیموده شده و محدود کردن فعالیت ناوگان ای خدمات شهری براساس ضابطه‌های تعریف شده اعم از مناطق ممنوعه، مناطق گشتی و … ) میسر می‌گردد.  

ناوگان خدمات شهری در عین حال که وسیله ای برای ارائه خدمات به شهروندان می باشد اگر به موقع تعمیر و نگهداری نشود منجر به خسارات زیادی چون  تصادف، ایجاد آلودگی شهری، افزایش سوخت و... می شود. حتی کوچکترین چیزها باعث رخ دادن تصادفات می شود مانند تسمه پاره کردن ماشین، دیر تعویض کردن فیلتر هوا و روغن موتور باعث خراب شدن ماشین و در عین حال رخ دادن تصادفات می شود. تعمیر و نگهداری ماشین با ردیاب خودرو امکان پذیر است زیرا می توانید زمان عوض کردن لاستیک، روغن موتور و فیلتر هوا را داخل ردیاب خودرو وارد کرده تا در زمان معین به تعویض آنها بپردازیم.

ناوگان خدمات شهری باید به موقع از ماشین های خود نگهداری کنند زیرا کوچکترین نقصی در ماشین باعث صرف هزینه های گزاف می شود که حتی جبران آن غیر ممکن است.  علاوه بر تعمیرو نگهداری ماشین با ردیاب خودرو، این دستگاه از مزایای دیگری چون ردیابی لحظه به لحظه، سنسور تکان دهنده، خاموش کردن خودرو با فرستادن پیامک، گزارش دهی از ریز حرکات و میزان سوخت ماشین را شامل می شود.

هرچند تمام کارمندان با دقت و حساسیت بالا انتخاب می شوند و مسئولیت پذیری آن ها پیش از استخدام تأیید می شود؛ اما نظارت داشتن سرپرست روی کارمندان، هزینه ها را کاهش می دهد و بازدهی صنایع را بهبود می بخشد. ردیاب خودرو زمان شروع و پایان کار، تأخیر رانندگان، توقف های طولانی مدت و سرعت بیش از حد را به سرپرست اعلام می کند و امکان برخورد با رانندگان خطاکار را فراهم می سازد. استفاده از سیستم ردیابی خودرو، به مدیران خدمات شهری این امکان را می دهد که فعالیت رانندگان را در ساعات کاری کنترل کنند و از زمان استراحت، زمان صرف نهار و زمان پایان کار رانندگان آگاه شوند. وجود این امکانات و مزیت ها باعث کاهش هزینه ها و افزایش بازدهی و بهره وری می گردد.

با سیستم اطلاعات جغرافیایی میتوان یک سیستم اطلاعات با تلفیق سیستم ناوبری وسایل متحرک ایجاد نمود، بطوریکه موقعیت وسایل نقلیه ، هر لحظه در سیستم اطلاعات جغرافیایی پویا ذخیره می گردد،  امکان تجزیه و تحلیل پویا را به سیستم مدیریتی به آسانی فراهم می نماید . با وجود چنین سیستمی پویا که هر لحظه مکان ناوگانها برای مدیریت مشخص میباشد امکان تصمیم‌گیری‌های صحیح و بهینه در ارتباط با بالا بردن بهره وری سازمان میسر می گردد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ثبت اطلاعات پایه برای هر خودرو و تعریف برنامه کاری و نظارت سیستمی بر حسن انجام کار خودروها
 • ثبت تخلفات هر خودرو بر اساس عدم انطباق عملکرد با برنامه تعریف شده
 • اطلاع رسانی به موقع تخلفات خودروها به مرکز کنترل ، جهت اتخاذ تدابیر لازم مدیریتی و افزایش قدرت نظارتی مسئولان
 • امکان گزارشگیری از ساعت کارکرد هر خودرو
 • امکان گزارشگیری از تخلفات شامل سرعت غیر مجاز , محدوه غیر مجاز وتوقف غیر مجاز
 • قابلیت نصب سنسورهای مختلف (سنسور وزن ، حجم مخزن آب ، شروع به تخلیه یا بارگیری و ...) روی هر خودرو بسته به نوع وظیفه خودرو
 • طراحی ویژه سخت افزاری بر اساس نوع عملکرد دستگاهها در ماشین آلات خدماتی
 • ردیابی خودرو و نمایش وضعیت خودرو در هر نقطه
 • حفظ سابقه مسیر و وضعیت خودرو و تولید گزارشات مورد نیاز
 • ورود به مناطق ممنوعه یا خروج از مناطق تعیین شده قابل ترسیم بر روی نقشه
 • میزان کارکرد راننده و حضور و فعالیت روی خودرو
 • ارتباط دوطرفه متنی و صوتی مرکز مدیریت ناوگان با خودروها

همانطور که می دانیم تنها وسیله ای که می تواند برای مدیریت ناوگان حمل و نقل خدمات شهری موثر باشد ردیاب جی پی اس می باشد. از جمله مزایای ردیاب جی پی اس در ناوگان این است که دیگر نیاز به حدس و گمان برای مدیریت کردن انواع ماشین های حمل و نقل خدمات شهری نیست.اگر شما می خواهید هزینه های عملیاتی را کاهش دهید تنها ردیاب خودرو می تواند باعث کاهش هزینه های عملیاتی شود.

مزایای ردیاب جی پی اس در ناوگان خدمات شهری
1-کاهش هزینه های عملیاتی:
با استفاده از ردیاب ناوگان خدمات شهری روی تمامی ماشین های حمل و نقل می توانید به بهینه سازی مسیر بپردازید ودر واقع ردیاب خودرو با نشان دادن کوتاهترین و نزدیکترین مسیر باعث کاهش هزینه های عملیاتی می شود.


2- صرفه جویی در وقت:
مسلما می دانید که امروز زمان یعنی  هزینه ، در واقع اگر ماشینهای حمل و نقل در ترافیک و خیابان های شلوغ گیر کنند باعث خسارت وارد شدن به ناوگان می شود اما با استفاده از ردیاب خودرو می توان مسیرهای شلوغ و پر ترافیک را تشخیص داده و سریعاً رانندگان را از این خبر مطلع نمایید.
3- کاهش خرابی:
از دیگر مزایای ردیاب جی پی اس در ناوگان خدمات شهری  این است که با نصب این دستگاه و وارد کردن تنظیمات می توانید از زمان تعویض روغن،لاستیک، فیلتر و... مطلع شوید که همین امر باعث کاهش خرابی و آلودگی می شود و قبل از رخ دادن حادثه ای مبنی بر ترکیدن لاستیک، کمبود روغن و... شما سریعا در زمان تعیین شده اقدام به تعویض آنها می کنید.
4- بهینه سازی منابع:
با استفاده از ردیاب خودرو روی تمامی ماشین ها شما می توانید از میزان سوخت مصرف شده، میزان سرعت رانندگان، دور موتور و جزییاتی دیگر ماشین مطلع شوید که همین امر باعث بهینه سازی منابع خود شما می شود.
5- کاهش هزینه بیمه:
جالب  است بدانید یکی دیگر از مزایای ردیاب جی پی اس در ناوگان خدمات شهری  کاهش هزینه بیمه ماشین ها می باشد در واقع شرکت بیمه برای ماشین های مجهز به ردیاب جی پی اس تا 35 درصد تخفیف در نظر گرفته است.
6- راضی نگه داشتن شهروندان :
مسلما یکی از شروط موفقیت ناوگان خدمات شهری راضی نگه داشتن شهروندان می باشد. شهروندان اگر بفهمند که شما به موقع و سریع به ارائه خدمات به شهروندان می پردازید این امر باعث رضایت همگانی از سیستم ناوگان خدمات شهری میگردد.
7- حداکثر استفاده از وسایل نقلیه:
وقتی شما اقدام به نصب ردیاب خودرو روی ماشین ها می کنید مسلما داده های نرم افزار جی پی اس چون میزان سرعت ماشین، میزان سوخت مصرف شده باعث می شود که در صورت اینکه متوجه شوید که ماشین بیش از اندازه سوخت مصرف می کند یا در سرعت آن دچار مشکل شده به رفع آنها بپردازید و در واقع حداکثر استفاده را از آنها انجام دهید.
8- مدیریت کارکنان:
وجود دستگاه ردیاب خودرو باعث می شود که در زمان ارائه خدمات به شهروندان این نوع خدمات روی دستگاه ذخیره شود که همین امر باعث مدیریت کارکنان و میزان عملکرد آنها می شود.
9- پیش بینی درست:
قبلا که فناوری ردیاب جی پی اس وجود نداشت مسلما زمان ارائه خدمات را برطبق حدس و گمان به مشتریان ارائه می دادند. اما نصب ردیاب خودرو باعث شده است که زمان بین مبدا و مقصد تخمین زده شود و طبق آمار دستگاه بتوانید دقیق ترین زمان ارائه خدمات را به آنها خبر دهید.
10- استفاده راحت از دستگاه:
با نصب ردیاب خودرو می توانید از اطلاعاتی چون وضعیت خودرو، موقعیت جغرافیایی خودرو، میزان سرعت رانده شده ماشین و میزان سوخت مصرف شده و... را به راحتی روی نرم افزار جی پی اس مشاهده کنید

 

گردآوری شده از سایت های دیگر