امروز : یک شنبه , ۰۶ فروردين ۱۴۰۲

کاربردهای IButton در مدیریت ناوگان

سنسورهای iButton همانند دستگاه های کارت خوان عمل می کند بدین صورت که با نزدیک کردن دکمه مخصوص به سنسور گیرنده، مجوز های خاصی قابل برقراری است.  هر IButton کد منحصر به فردی دارد که با اتصال هر دو قطعه به یکدیگر، این کد شناسایی و از طریق پروتکل 1-wire به دستگاه منتقل می‌شود.

با کاربردهای IButton در مدیریت ناوگان بیشتر آشنا شوید

 IButton یا Identification Button  از دو قطعه مجزا تشکیل شده است، به قسمت متحرک آن که در واقع اطلاعات را وارد می‌کند lid  و به قسمت ثابت آن  base  گفته می‌شود. سیستم ibutton به سرعت در حال رشد می باشد و به عنوان سیستم هوشمند جهت کنترل تردد افراد مورد استفاده قرار میگیرد. این سیستم بسیار شبیه به سیستم RFID می باشد با این تفاوت که جهت راه اندازی از استاندارد 1-wire استفاده می کند . سنسورهای iButton همانند دستگاه های کارت خوان عمل می کند بدین صورت که با نزدیک کردن دکمه مخصوص به سنسور گیرنده، مجوز های خاصی قابل برقراری است.  هر IButton کد منحصر به فردی دارد که با اتصال هر دو قطعه به یکدیگر، این کد شناسایی و از طریق پروتکل 1-wire به دستگاه منتقل می‌شود.

یکی از مزیت های IButton دوام و طول عمر آن است که به نسبت کارت های هوشمند، بسیار بیشتر است. پوشش فولاد ضد زنگ  iButton باعث میشود که استقامت بیشتری نسبت به تغییرات دما داشته باشد. iButton  را می توان در مجموعه ای از لوازم جانبی شخصی نصب کرد: ساعت، حلقه، زنجیر کلید یا ....

از آنجایی که فعالیت شرکت گیتی گستر در زمینه خدمات مدیریت ناوگان است میخواهیم در این مطلب درباره کاربردهای Ibutten در مدیریت ناوگان بگوییم . توجه کنید که تمام دستگاه های ردیاب امکان استفاده از IButton  را ندارند. اگر تمایل به استفاده از IButton دارید باید دستگاه ردیابی را خریداری کنید که امکان اتصال سنسور IButton به آن دستگاه ردیاب وجود داشته باشد.

 کاربرد IButton در سیستم‌های مدیریت ناوگان

در شرکتهایی که چندین راننده از یک خودرو به صورت (شیفتی – نوبتی) استفاده میکنند، با استفاده از IButton در هر لحظه، مشخص می شود که کدام یک از راننده ها از خودرو استفاده میکند و یا از IButton برای تهیه گزارش حضور و غیاب رانندگان میتوان استفاده کنید.

برای این منظور سنسور تشخیص دهنده بر روی خودرو نصب شده و به دستگاه ردیاب متصل می شود، مسئله برای کلید شناساگر فرق میکند چون هر کلید مختص یک راننده است بنابراین لازم است که به تعداد رانندگان سنسور تشخیص دهنده تهیه و به رانندگان تحویل داده شود. در هر کلید شناساگر یک کد منحصر به فرد ذخیره شده که معرف راننده ای است که از آن کلید استفاده میکند. با نزدیک شدن کلید به سنسور تشخیص، کد هر کلید به دستگاه ردیاب منتقل می شود.

میتوان از کلید شناساگر برای بالا بردن امنیت خودروها هم استفاده کرد، برای این کار کافیست استارت خودرو را وابسته به اتصال این کلید نمایید و دیگر نگران دزدیده شدن خودروی خود نباشید چرا که با این سیستم، تنها رانندگانی که کلید شناساگر را دارند میتوانند خودرو را روشن کنند (این مجوز با روشن شدن یک چراغ بر روی گیرنده برای راننده مشخص می شود)

کاربردهای ibuttons

iButton یک راه حل برای ردیاب مدیریت ناوگان در موارد زیر است:

     Authorized driving   مجوز رانندگی : توانایی استفاده از وسیله نقلیه فقط برای رانندگانی که شناسه iButton  را در اختیار دارند. و شناسایی راننده در جاده.

    Immobilizer نصب رله مخصوص: بدون مجوز iButton خودرو شما روشن نخواهد شد. دستگاه هرگونه حرکت (حمل با یدک کش یا استارت) بدون مجوز خودرو را شناسایی، و به صاحب خودرو اطلاع می دهد.