امروز : چهارشنبه , ۰۹ آذر ۱۴۰۱

ردیابی خودرو چیست؟

دو تکنولوژی اصلی که در ردیاب وجود دارد جی پی اس (GPS) و جی پی آر اس (GPRS) است. ردیاب خودرو به وسیله جی پی اس، طول و عرض جغرافیایی خودرو را بدست می‌آورد و به وسیله جی پی آر اس (سیم کارت) این مختصات را برای صاحب خودرو ارسال نموده و به این شکل ردیابی خودرو را انجام می‌دهد.

ردیاب خودرو چیست؟

نمیتوان نیاز به GPS خودرو را نادیده گرفت. این تکنولوژی می‌تواند برای خودروهای شخصی یا مدیریت خودروهای متعلق به سازمان‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. کاربردهای سیستم ردیابی خودرو بسیار بالا بوده و استفاده از آن آسان است.

با ردیاب خودرو آشنا شوید

ردیاب خودرو یک سخت افزار کوچک است که درون آن یک سیم کارت قرار میگیرد و در خودرو قرار داده می شود. طول و عرض جغرافیایی خودرو به تلفن‌ همراه صاحب خودرو ارسال می‌شود.

مهمترین ویژگی تکنولوژی جی پی اس در خودرو  به دست آوردن موقعیت جغرافیایی خودرو می‌باشد. و دومین وظیفه آن این است که اطلاعات موقعیت به دست آمده را از طریق اینترنت سیم کارت به تلفن همراه صاحب خودرو انتقال دهد. دیگر امکانات دستگاه ردیاب خودرو آن را به یک وسیله‌ی مهم و پر استفاده تبدیل می کند.

ردیاب GPS خودرو چگونه کار می‌کند؟

دلیل استفاده از GPS خودرو به دست آوردن موقعیت اتومبیل‌ در لحظه است. نکته جالب این است که فقط کافیست سیم کارت از تکنولوژی GPRS بهره‌مند باشد و نوع سیم کارت تفاوتی ندارد.اگر سیم کارت را داخل دستگاه گذاشته و پس از آن اینترنت تلفن همراه خود را روشن کنیم اطلاعات درخواستی برای ما از طرف دستگاه ردیاب ارسال می‌شود. اما برای ارسال این اطلاعات ابتدا باید دستگاه از ماژول GPS استفاده کرده و اطلاعات موقعیتی خودرو را به دست بیاورد و سپس از طریق اینترنت و یا پیامک برای تلفن همراه ما ارسال کند.

روش‌های مختلف استفاده از ردیابی خودرو

1-  ارسال و دریافت اطلاعات بین دستگاه ردیاب و تلفن همراه صاحب خودرو به وسیله پیامک انجام می‌شود، در این روش امکانات خاص ردیاب مثل گزارش مسیر حرکت، 2-  حالت کاری اینترنتی است که برعکس حالت پیامکی دارای امکانات بیشتر و کاربردی‌تری است و همانطور که از اسم این حالت پیداست از طریق بستر اینترنت اطلاعات و داده‌های دستگاه ردیاب و تلفن همراه رد و بدل می‌شود.

موارد استفاده از GPS خودرو

سیستم ردیابی خودرو این اطلاعات را برای شما ارسال میکند:

- روشن شدن خودرو و حرکت آن

- وارد شدن ضربه به خودرو

- هشدار کم بودن شارژ باتری داخلی ردیاب

- باز شدن ردیاب از روی خودرو

 حمل خودرو با یدک‌کش، حرکت با سرعت غیر مجاز، جدا کردن ردیاب از خودرو و...

 

کاربردهای ردیاب خودرو

ردیابی لحظه‌ای خودرو

خاموش کردن خودرو از راه دور

تعریف کردن سرعت مجاز برای خودرو بر حسب کیلومتر

تعریف محدوده مجاز جغرافیایی برای عبور و مرور خودرو

مشاهده مسیر پیموده شده توسط خودرو با زمان و تاریخ دقیق
موارد هشدارهای ردیاب خودرو

بهترین ردیاب خودرو در صورتی که هر یک از موارد زیر اتفاق بیفتد به صاحب خودرو پیام هشدار می‌فرستد و او را با خبر می‌کند که غیرفعال یا فعال کردن آن ها به دلخواه صاحب خودرو است.