امروز : چهارشنبه , ۰۹ آذر ۱۴۰۱

تعیین محدوده جغرافیایی یا Geofencing چیست؟

درباره محدوده جغرافیایی در مدیریت ناوگان اطلاع دارید؟ اگر هنوز کاربرد تعیین محدوده جغرافیایی (حصار جغرافیایی) را نمیدانید این مطلب را دنبال کنید.

تعیین محدوده جغرافیایی

تعیین محدوده جغرافیایی یا Geofencing امروز حضور و نقش پر رنگ تری در تبلیغات و ویژگی های محصولات دیجیتالی مانند ردیاب های GPS دارد. تعیین محدوده جغرافیایی یک قابلیت است که در نرم افزار ها و برنامه های کاربردی موبایل به عنوان یک ویژگی به حساب می‌آید.

ولی تعریف قابلیت تعریف محدوده جغرافیایی چیست و چرا تبدیل به یکی از قابلیت های کلیدی سرویس های مکان یاب شده است، این پرسشی است که در ادامه به آن پاسخ می‌دهیم.
تعیین محدوده جغرافیایی یا Geofencing از کاربردهای سیستم های مکان یابی بر اساس GPS یا ایستگاههای رادیویی دیگر مانند WiFi و Bluetooth سرچشمه می‌گیرد که با استفاده از این قابلیت می‌توانید به دور یک موقعیت مکانی خاص ناحیه تعیین کنید.

این ناحیه تعیین شده در یک به دور یک موقعیت مکانی همان محدوده جغرافیایی است که می‌تواند برای یک کاربر معنای خاصی داشته باشد؛ برای نمونه این ناحیه تعیین شده برای کاربر غیرمجاز باشد یا تنها ناحیه مجاز باشد.

البته که برای تعیین محدوده جغرافیایی سخت و افزار و نرم افزار با همکاری یکدیگر چنین کاری را انجام می‌دهند چرا که برای نمونه در بحث ردیابی به کمک دستگاه های GPS، عمل مکان یابی را دستگاه GPS و عمل تشخیص بودن یا نبودن دستگاه GPS در محدوده تعیین شده را یک بخش نرم افزاری انجام خواهد داد.

پیش از این ها قابلیت تعیین محدوده جغرافیایی در دستگاه های مکان یاب GPS تنها مختص استفاده های خاص برای شرکت ها بود اما هم اکنون سامانه ردیابان این قابلیت را بر روی تمامی دستگاه های ردیاب GPS خود ارائه می‌کند.


کاربرد های تعیین محدوده حغرافیایی یا Geofencing

بی‌شک استفاده از یک دستگاه ردیاب GPS کمک بسیاری در مراقبت از افراد و اشیا مهم می‌کند چرا که با استفاده از یک دستگاه ردیاب قادر خواهید بود تا موقعیت های مکانی موضوعات موردنظر خود را رصد کنید.

اما در این بین همچنان یک نیاز اساسی در کارکرد دستگاه های GPS ضروری است و آن هم قابلیت تعیین محدوده است.

به این ترتیب نیاز به بررسی مداوم موقعیت های مکانی یک موضوع نیست یا حتی ممکن است در مواقع آگاهی یافتن از موقعیت مکانی شخصی در لحظه برای شما مهم باشد که در این صورت قابلیت تعیین محدوده موجود در پنل مدیریت سامانه ردیابان به کمک شما خواهد آمد.

به عنوان مدیر یک مجموعه کاری می‌توانید با استفاده از نرم افزار ردیاب موبایل یا با تهیه دستگاه های GPS مخصوص خودرو، اشخاص، اشیا و.. در استفاده از پنل مدیریتی برای دستگاه های خود محدوده های مجاز یا غیرمجاز جغرافیایی تعیین کنید تا با ورود دستگاه های ردیاب به نواحی غیرمجاز یا خروج از نواحی مجاز به سرعت بر روی تلفن همراه خود هشدار دریافت کنید.

 

منبع: radyaban