امروز : سه شنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۲

چه زمانی باید شمع های خودرو را تعویض کرد؟

برای راندمان مناسب موتور خودرو می بایست شمع های ماشین را بصورت دوره ای تعویض و یا سرویس کرد.

درباره شمع خودرو بیشتر بدانید

شمع خودرو قطعه کوچکی است که داخل سیلندر موتور قرار می گیرد و از یک سمت ولتاژ بالا به آن اعمال می شود و در سمت دیگر که داخل سیلندر قرار می گیرد جرقه ایجاد می کند. جرقه ای که در داخل سیلندر ماشین انجام می شود باعث انفجار مخلوط هوا و بنزین در داخل سیلندر موتور می شود که این انفجار در نهایت نیروی لازم را برای موتور فراهم می کند.

عواقب سرویس نکردن شمع ها چیست؟

اگر شمع ها را بموقع سرویس نکنیم موتور خودرو خوب کار نمی کند و اصطلاحا موتور خام سوزی خواهد داشت و راندمان موتور کم خواهد شد، کارایی آن تحت تاثیر این مشکل خواهد بود و این خام سوزی باعث آسیب رساندن به کاتالیست خودرو و در نهایت باعث افزایش آلایندگی خودرو می شود. گاهی سرویس نکردن شمع ها موجب می شود خودرو شما بد روشن شود. حتی در مواردی باعث روشن شدن چراغ چک خودرو در اثر آسیب رساندن به قطعات موتوری می شود. گاهی نیز خودرو اصطلاحا ریپ می زند که از اثرات خوب نسوختن بنزین است.

نشانه های خرابی شمع خودرو چیست؟

هرچند وقت یکبار شمع های خودرو را چک کنید، اگر سیاه باشد یعنی خراب شده است. همچنین شمع دارای یک عایق چینی است که اگر صدمه دیده باشد یا ترک برداشته باشد اختلاف پتانسیل لازم در دو سر الکترود ها ایجاد نمی شود و در نتیجه جرقه هم نخواهیم داشت و یکی از سیلندر های موتور خودروی شما کار نخواهد کرد که این مشکل با بد کار کردن و لرزش و صدای اضافی همراه است و تشخیص آن کار سختی نیست. توجه کنید که گاهی فقط با پاک کردن شمع ها با یک دستمال تمیز می توان مشکل شمع ها را برطرف کرد.

چه زمانی شمع ها باید تعویض شوند؟

توصیه می شود بعد از هر ۵۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد شمع های خودرو عوض شود. البته بعضی سازنده ها شمع هایی با عمر کاری ۹۵۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰۰ کیلومتر نیز ارائه داده اند. اگر به تعویض شمع ها در موعد مقرر بی توجه باشید و تا خرابی کامل آن را تعویض نکنید ممکن است حتی باز کردن شمع ها هم بسیار سخت شود. پس در تعویض به موقع آن دقت کنید.

 

منبع:  ganjipakhsh.com