امروز : چهارشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۲

گرم کردن خودرو در هوای سرد زمستان

درباره نحوه مراقبت از خودرو، نکات و راه‌حل‌های مختلفی دهان به دهان می‌چرخند. آیا واقعا اینها جنبه علمی دارند یا …

 روش صحیح گرم کردن خودرو در هوای سرد پیش از حرکت

مبحث گرم کردن موتور خودرو در فصل زمستان ازآنجا نشئت گرفته که یک خودروی سرد آمادگی حرکت ندارد. چگالی سیالات داخل خودرو نظیر گریس یا روغن‌موتور در فصل سرد افزایش یافته و سفت‌تر می‌شوند؛ در نتیجه در فصل زمستان هر وسیله‌ای نیاز دارد اندکی گرم شود تا فعالیت مطلوب‌تری داشته باشد.

برای گرم شدن خودرو چقدر فرصت می‌دهید؟

باور عمومی بر این است که باید چند دقیقه پس از استارت زدن اجازه دهید دمای این سیالات کمی افزایش یابد تا موتور فرسایش نیابد و بر عمر آن افزوده شود. این در حالی است که متخصصین می گویند خودرو با موتور روشن و در حالت متوقف نه ‌تنها سودی ندارد بلکه مشکل‌ سازتر هم خواهد بود. موتور ماشین به‌وسیله‌ی مخلوطی از بنزین و هوا به گردش می‌افتد، در هوای سرد مصرف بنزین موتور افزایش می‌یابد. با ورود حجم بالای سوخت به محفظه‌ی احتراق، خودرو به روغن‌ریزی می‌افتد. هرچقدر که روغن بیشتری از خودرو دفع شود روغن‌سوزی موتور بالا رفته و کارایی آن کم می‌شود. از مبحث تکنیکی که خارج شویم در یک کلام؛ روشن نگه‌داشتن موتور خودرو متوقف در هوای سرد برای طولانی مدت مضر است.

اگر نتوانیم خودرو را در حالت درجا گرم کنیم راه جایگزین چیست؟

بهترین روش برای گرم کردن خودرو این است که بعد از استارت زدن خرامان خرامان مسیر را طی کنید. آهسته و آرام و نه تخته‌گاز! در مسیر هم اگر ناچار به توقف بودید تا به انجام اموری مثل خرید روزنامه از باجه یا امثال آن بپردازید بهتر است که خودرو را خاموش نکنید و روشن نگه دارید که هم سوخت کمتری مصرف می‌شود و هم برای موتور بهتر است.

تا اینجای کار متوجه شدیم که حرکت کردن آرام و آهسته بلافاصله پس از روشن کردن خودرو از توقف خودرو با موتور روشن بهتر است اما پاک کردن شیشه های ماشین پیش از حرکت فراموش نشود. عدم پاک کردن شیشه‌ی خودرو از مه و سرما یا سایر عوامل کاهنده‌ی دید شما را به راننده‌ای غیرمسئول و در درجات بالاتر به عامل تصادف تبدیل می‌کند.

خودرو با موتور روشن و در حالت ساکن نه‌تنها هزینه‌بر است بلکه احتمال خفگی بر اثر گاز مونواکسید کربن به‌ویژه در خودرو با پنجره‌ی بسته یا گاراژ و یا خودرویی که برف اطرافش را فراگرفته افزایش می‌دهد. گفتنی است بسیاری از خودروهای مدرن امروزی در قسمت کنسول راننده نشانگری آبی‌رنگ دارند و مادامی‌که این چراغ روشن است باید از شتاب‌گیری ناگهانی و شدید خودداری نمود.

 

منبع: اتو بلاگ