امروز : شنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۱

سیستم مدیریت ناوگان

سیستم مدیریت ناوگان یا FMS ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار است که مدیر یک ناوگان مدرن به منظور مدیریت موثر ناوگان خود از آن استفاده می کند.

سیستم مدیریت ناوگان یا FMS

مدیریت ناوگان فرایند نظارت و مراقبت از یک ناوگان وسایل نقلیه در بخش های عمومی یا خصوصی است. ناوگان می تواند شامل کشتی ها و هواپیماها هم باشد، اما معمولا شامل وسایل نقلیه تجاری مانند خودرو، کامیون و وانت می شود. وظایف مدیریت ناوگان شامل ردیابی و نگهداری وسایل نقلیه تا مراقبت از سلامت و ایمنی رانندگان خواهد بود.

سیستم مدیریت ناوگان یا FMS ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار است که یک اپراتور ناوگان مدرن به منظور مدیریت موثر ناوگان خود از آن استفاده می کند.

به طور خلاصه، مدیریت ناوگان سیستم عصبی مرکزی است که عملیات حمل و نقل را در سراسر کشور هموار می کند. در این مطلب با نگاهی دقیق تر به سیستم مدیریت ناوگان، هزینه ها و مزایای استفاده از آن می پردازیم.

 یک FMS با کیفیت بالا شامل قابلیت های زیر می شود:

    مدیریت حمل و نقل - برنامه ریزی مسیر و ارتباط با رانندگان

    ردیابی و تشخیص - داده های لحظه ایی در مورد مکان و وضعیت خودرو

    مدیریت سوخت - اطلاعات در مورد نحوه استفاده سریع از سوخت

    تعمیر و نگهداری خودرو - هشدار تعمیر و نگهداری قابل تنظیم

    تأمین مالی - اطلاعات مربوط به وسایل نقلیه و هزینه استهلاک آنها

    مدیریت سلامت - اطلاعات مربوط به مدت زمان کار و رانندگی درایورها

    مدیریت ایمنی - داده ها در مورد رانندگی وسایل نقلیه ، می توانید راننده های با ریسک بالا را شناسایی کنند

 

سیستم FMS  این اطلاعات را هنگامی به شما ارائه می دهد که تعدادی سنسور بر روی وسایل نقلیه نصب شود. (از طریق این سنسورها داده های لازم برای بررسی به مدیران ناوگان ارسال می شود، این سنسورها شامل شتاب سنج برای بررسی نحوه رانندگی رانندگان و راهکار رانندگی امن، سنسور میزان مصرف سوخت برای کاهش هزینه های سوخت مصرفی، سنسور درب، سنسور دما و...) سپس داده ها را از طریق GPS یا  GLONASS به مرکز مدیرت ناوگان ارسال می کند.

هدف نهایی مدیریت ناوگان این است که تا حد ممکن هزینه ها و خطرات را کاهش و بهره وری را افزایش دهد. نصب FMS درست و شناخت نحوه تفسیر اطلاعات جمع آوری شده، کلیدی برای تبدیل شدن به یک مدیر ناوگان کارآمد است.

سیستم مدیریت ناوگان شامل چه بخش هایی می شود؟

یک سیستم مدیریت ناوگان ترکیبی از سخت افزار و نرم افزاری است که شامل سه عنصر است:

سنسورهای سخت افزاری و رابط کاربری که به هر کدام از وسایل نقلیه در ناوگان متصل می شوند.

نرم افزار مدیریت ناوگان خودرویی، این داده ها را از قبیل (وضعیت موتور و محل خودرو) از هر خودرو جمع آوری می کند.

نرم افزار مدیریت ناوگان که مدیران برای دریافت و تفسیر گزارش ها از آن استفاده می کنند.

ارسال گزارشات یک FMS با توجه به نیاز مدیران تظیم شده و برای آنها ارسال می شود. به روز رسانی اطلاعات در بازه های زمانی کوتاه برای یک FMS واقعا ضروری است، زیرا مدیران ناوگان می توانند به داده های ارسال شده مهم واکنش نشان دهند. برخی از FMS ها با استفاده از گوشی های هوشمند هم عمل می کنند و تا کار را برای مدیران آسان تر کنند.

تفاوت FMS با AVL

هزینه مدیریت ناوگان چقدر است؟

هیچ قیمت استاندارد و ثابتی برای سیستم مدیریت ناوگان وجود ندارد، زیرا آنها با نیازهای هر کسب و کار متناسب هستند و با تغییرات و قابلیت های متفاوت، هزینه ای متفاوت هم دارند. تعداد متحرک های ناوگان و گزارش هایی که می خواهید پیگیری کنید، عامل اصلی در افزایش قیمت سیستم مدیرت ناوگان خواهد بود و بعضی از شرکت های FMS ممکن است هزینه نصب را به عنوان هزینه ایی جداگانه در نظر بگیرند.

یکی دیگر از مولفه های که روی هزینه مدیریت ناوگان میتواند اثر داشته باشد، هزینه اشتراک است. اشتراک ماهانه FMS معمولا برای ارائه نرم افزر FMS و هزینه های پشتیبانی فنی خواهد بود.