امروز : شنبه , ۰۸ بهمن ۱۴۰۱

دیگر از شبکه 2G پشتیبانی نمی شود؟

دومین نسل شبکه های ارتباطی موبایل (2G) در سال 1991 در کشور فنلاند رسما به جهان معرفی شد. حداکثر سرعت تبادل اطلاعات در نسل دوم شبکه های ارتباطی موبایل ۵۰ کیلوبیت در ثانیه است.

اگر از 2G استفاده می کنید این مطلب را از دست ندهید

در دنیای وابسته به دیجیتال زندگی میکنیم و استفاده از اینترنت روز به روز افزایش می یابد، تا حدی که در برخی از کشورها استفاده از اینترنت یکی از حقوق شهروندی محسوب می شود. برای نمایش شبکه های تلفن همراه از علائمی استفاده می شود که قطعا آنها را دیده اید و با آنها آشنا هستید و می دانید که این علائم در واقع نسل­های مختلف از اینترنت هستند که سرعت اتصال را مشخص می­کنند. خیلی خوب می دانیم که سرعت اینترنت اهمیت زیادی دارد.

برای نشان دادن نسل­های مختلف اینترنت تلفن همراه از حرف G به معنای Generation یا همان نسل استفاده می­ شود. همواره یک عدد در کنار حرف G ظاهر می­ شود و نوع نسل از اینترنت را نشان می ­دهد. به عنوان مثال 2G به معنای نسل دوم اینترنت تلفن همراه است و در حدود یک دهه است که فعال شده است. یکی از مزایای شبکه ارتباطی 2G  این است که شبکه ارتباطی موبایل 2G به صورت دیجیتالی رمزگذاری شده، در حالی که شبکه ارتباطی 1G آنالوگ است.دومین نسل شبکه های ارتباطی موبایل (2G) در سال 1991 در کشور فنلاند رسما به جهان معرفی شد.

یکی دیگر از مزایای نسل دوم شبکه های ارتباطی نسبت به نسل اول آن، ارائه سرویس های داده برای تلفن های همراه بود. شبکه ارتباطی موبایل 2G این سرویس ها را با  پیام کوتاه شروع کرد و با پشتیبانی از سرویس های مختلف نظیر پیام های تصویری و MMS یا پیام چندرسانه ای قدرت خود را به نمایش گذاشت.

از جمله استانداردهای اصلی شبکه ارتباطی 2G عبارتند از:

    استاندارد GSM (مبتنی بر TDMA): در اصل در اروپا بود اما در اکثر نقاط دنیا به جز آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می گرفت.
    استاندارد IS-95 (مبتنی بر CDMA): در آمریکا و بخش هایی از آسیا مورد استفاده بود.
    استاندارد PDC (مبتنی بر TDMA): که با نام JDC نیز شناخته می شود و منحصر به ژاپن بود.
    استاندارد iDEN (مبتنی بر TDMA): که در آمریکا و کانادا مورد استفاده قرار داشت.
    استاندارد IS-136 یا D-AMPS (مبتنی بر TDMA): در ابتدا در آمریکا بسیار مرسوم بود اما بعدها اکثرا به استفاده از GSM مهاجرت کردند.

حداکثر سرعت تبادل اطلاعات در نسل دوم شبکه های ارتباطی موبایل ۵۰ کیلوبیت در ثانیه است. این شبکه ارتباطی در قسمت های وسیعی از اروپا و همچنین آمریکای شمالی منسوخ شده اما هنوز هم در بخش های مختلفی از دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا 2G از بین رفته است؟

کشورهای اروپایی با پیشرفت شبکه های اینترنت تلفن همراه تصمیم گرفته اند که نسل های قدیمی تر شبکه های تلفن همراه را از دسترس خارج کنند و پشتیبانی آنها را متوقف کنند. اولین ارائه دهنده تلفن همراه در استرالیا اعلام کرده است، قصد دارد پشتیبانی از 2G را متوقف کند و تا سه ماهه اول سال 2020 با وارد شدن 5G به بازار، سرویس شبکه 2G برای تلفن های همراه را کاهش دهد و خدمات اینترنت 2G تا ژوئن 2019 را کاملا به پایان برساند.

عجیب نیست که شرکت ها برای خدمات IOT ترجیح می دهند از 2G استفاده کنند. چرا که سخت افزارهایی که 2G  را پشتیبانی می کنند با قیمت های پایین به فروش می رسد. برای همین هنوز اکثر کشورها برای مواردی که نیاز به پهنای باند کمی دارند حداقل یک شبکه 2G را فعال نگه داشته اند.

اما به این معنی نیست که 2G گزینه خوبی برای استفاده در سالهای آینده هم باشد. نسل های بعدی اینترنت تلفن های همراه با قابلیت های بیشتر خیلی سریع جایگاه خود را پیدا کرده اند و رفته رفته نسل دوم شبکه تلفن همراه را کنار گذاشته اند. بر همین اساس خیلی از کشورها تصمیم گرفته اند از 2G پشتیبانی نکنند.

AT & T، غول مخابراتی آمریکایی، در سال 2012 اعلام کرد که آنها قصد دارند شبکه 2G خود را خاموش کنند تا مشتریان را به خدمات و طیف های کارآمد تر سوق دهند.

با این حال، برخی از ارائه دهندگان فکر می کنند که بستن 2G  ایده خوبی نیست و به جای آن معتقدند که خاموش کردن 3G کارآمدتر است (در حالی که 2G و 4G را نگه می دارد).

فهرست کوتاهی از کشورهایی که به زودی دیگر از  2G یا 3G پشتیبانی نمی کنند:

     استرالیا: از 2 ژوئن 2013 دیگر پشتیبانی نمی شود
     ژاپن: 2G دیگر از 01.03.2011 پشتیبانی نمی شود
     سنگاپور: 2G دیگر از 01.04.2017 پشتیبانی نمیشود
     تایوان: 2G دیگر از 2013/07/20 پشتیبانی نمیشود، 3G تا 31.12.2018 پشتیبانی نمیشود
     ایاالت متحده: 2G GSM دیگر پشتیبانی نمی شود توسط December 31، 2020، CDMA اعلام نشده است

در حالی که دور شدن از 2G برای بسیاری از شرکت های IoT و M2M سخت است، این یک اقدام ضروری برای به دست آوردن شبکه های با ثبات تر و بهتر است. پوشش 3G و 4G به سرعت در حال رشد است، شبکه های LTE-M و NB-IoT به طور پیوسته در حال چرخش هستند و بسیاری از سازندگان ماژول از آنها پشتیبانی می کنند.