امروز : جمعه , ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

خارج کردن خودرو از گل و لای

امروز در این مطلب قصد داریم روشهای خارج شدن خودرو از گل و لای را برایتان توضیح دهیم.

اگر خودروی شما در گل و لای گیر کرد

شروع سال 98 همراه با سیل بود و متاسفانه خیلی از هموطنان ما گرفتار سیل شدند و محل زندگی، محل کار و حتی روستای خود را از دست دادند، گرفتاری برخی دیگر کمتر بود و فقط خودروهایشان در گل و لای باقی مانده از سیل گیر کرد. امروز در این مطلب قصد داریم روشهای خارج شدن از این شرایط را برایتان توضیح دهیم.

خیلی از راننده ها اصول مواجه شدند با این شرایط را می دانند و یا حتی خود را از سیل و مشکلات پیرامون آن دور می کنند اما گاهی هم پیش می آید که ناخواسته وارد جاده ایی میشوند که به گل و لای باقی مانده از سیل بر می خورند و برای واکنش با آن پناه میبرند به راه حل های تکراری که گاها مفید هم نیست و وضعیتشان را بدتر می کند.

بدترین کار که ممکن است در مواجه با گل و لای انجام دهید

اگر بخواهیم بدترین کار را در اول لیست خود قرار دهیم می‌توان به گاز دادن و دستپاچه شدن اشاره کرد که نتیجه ایی جز بدتر شدن اوضاع ندارد! توجه کنید که گاز دادن بی برنامه عملا خودروی شما را بیش از قبل در گل فرو می‌برد و شرایط را سخت‌تر از قبل می‌کند. خونسردی خود را به طور کامل حفظ کنید و پاچه شلوارتان را بالا بزنید و برای خارج کردن خودرویتان آماده شوید.

به خودروهای دیگر اطلاع دهید!

اگر در جاده‌ای هستید که دیگر خودروها نیز در حال رفت و آمد هستند باید به آنها اطلاع دهید تا اولا از تصادف احتمالی جلوگیری نمایید و دوما اینکه از گیر افتادن آنها جلوگیری گردد. شما برای اطلاع کردن دیگران کافیست که چراغ‌های خودرو را روشن کنید و فلشر را روشن نمایید تا حضور خودروی شما برای دیگران محرز شود.

وضعیت جاده و خودرو را بررسی نمایید

 وضعیت خودرو را بررسی کنید که آیا کف خودرو در گل و لای گیر کرده است یا فقط لاستیک‌ها در گل مانده اند؟ اگر کف خودرو هم در گل و لای باشد وضعیت سخت‌تر می‌شود. ادامه مسیر را نیز بررسی کنید که اگر وضعیت بد جاده ادامه داشت باشد باید خودرو را از این جاده منتقل کنید.

مسافرین باید از خودرو پیاده شوند

 برای سبک شدن خودرو و کمک به خروج آن از گل و لای مسافران خودرو باید پیاده شوند. همراهانی که بتوانند به شما در هل دادن خودرو و خارج کردن آن از گل و لای کمک کنند را درکنار خود نگهدارید.

دور و بر چرخ‌ها را کمی خالی کنید

برای حرکت خودرو باید کمی محل مانور چرخ‌ها باز باشد تا لاستیک کمترین برخورد را با گل داشته باشند. دنده خودرو را روی دنده سنگین قرار دهید و به آرامی کلاچ را رها کنید تا سنگینی خودرو در حرکت آن کمک کرده و پدال گاز را به آرامی فشار دهید تا خودرو حرکت کند. توجه کنید که از فشردن بیهوده گاز خودداری کنید و صرفا همه این اقدامات باید به آرامی انجام شود.

در صورتی که متوجه شدید که این اقدام شما کمکی به این موضوع نمی‌کند و صرفا شاهد هرز گشتن چرخ خودرو بودید به اقدام خود ادامه ندهید و به توصیه‌های دیگر عمل نمایید.

باد لاستیک‌ها را کم کنید

با کم کردن باد لاستیک ها سطح برخورد آنها را با زمین بیشتر کنید. البته این کاهش باید چیزی در حدود 40 درصد باد استاندارد لاستیک باشد و نباید باد لاستیک را نصف کنید و این اقدام قطعا باید به درستی صورت بگیرد تا موثر باشد.

 
زیر چرخ‌ها را محکم کنید

یکی از علل اصلی گیر کردن خودرو در گل و لای کاهش اصطکاک چرخ با زمین است که در صورتی که بتوانید این مشکل را تا حدودی برطرف کنید قطعا مشکل اصلی را نیز حل کرده‌اید. شما می‌توانید با سنگ و کلوخ و هر چیزی که منجر به محکم شدن زیر چرخ‌ها شود این اقدام را انجام دهید که در صورت نبود هر امکان محیطی می‌توانید از زیرپایی ماشین استفاده کنید.

فاصله شاسی را با زمین بیشتر کنید

یکی دیگر از اقدامات مهمی که باید در هنگام هل دادن خودرو انجام دهید این است که به هل دهندگان بگویید به جای هل دادن به جلو، خودرو را به سمت بالا ببرند تا سطح برخورد شاسی با زمین کاهش پیدا کند. اگر همراهی ندارید نیز نگران نباشید چرا که جک خودرو اینجا به دردتان خواهد خورد و می‌توانید آن را روی یک تکه چوب قرار دهید تا در گل فرو برود.

بکسل خودرو!

اگر همه اقداماتتان بی اثر بود نوبت بکسل کردن خودرو است