امروز : شنبه , ۰۸ بهمن ۱۴۰۱

ردیاب جی پی اس و فواید استفاده اش

یکی از کاربردهای ویژه ردیاب جی پی اس استفاده آن در ارتش هر کشوری می باشد البته دستگاه ردیاب جی پی اس در سایزهای کوچکتری برای ردیابی سربازان و پرسنل و سلاح های جنگی و مهمات استفاده می شود.

فواید استفاده از ردیاب GPS

شاید اگر شما به واژه GPS نگاه کنید که خلاصه شده عبارت سیستم موقعیت یابی جغرافیایی باشد این را در ذهن شما تداعی می کند که تنها فواید استفاده از ردیاب جی پی اس مواردی چون ردیابی خودرو، افراد و حیوانات می باشد اما این دستگاه تنها محدود به استفاده در چند مورد نمی شود بلکه از دیگر استفاده های دستگاه ردیاب جی پی اس می توان به استفاده آن برای تجهیزات نظامی، جلوگیری از سرقت و ردیابی افراد ربوده شده، نقشه برداری، پیش بینی زمین لرزه و.... اشاره کرد.

یکی از کاربردهای ویژه ردیاب جی پی اس استفاده آن در ارتش هر کشوری می باشد البته دستگاه ردیاب جی پی اس در سایزهای کوچکتری برای ردیابی سربازان و پرسنل و سلاح های جنگی و مهمات استفاده می شود.

موارد استفاده ردیاب جی پی اس:
گیرنده های جی پی اس راهنمایی برای بارهای چتر نجات به سمت مقصد مورد نظر
دستگاه ردیاب جی پی اس برای هدایت مهمات به سمت هدف استفاده می شود
کمک به تفنگداران برای تخمین زدن مسافت بین خود تا هدف مورد نظر
ردیاب جی پی اس برای ردیابی ناوبری هوایی و زمینی استفاده می شود

دستگاه ردیاب جی پی اس تنها برای موارد نظامی و جزئی چون ردیاب خودرو و ردیاب شخصی محدود نمی شود بلکه از این تکنولوژی برای مانعی برای جلوگیری از سرقت و آدم ربایی استفاده می شود و همچنین باعث می شود که تمام اموال و دارایی خود را ردیابی کنید.

علاوه بر موارد بالا دستگاه ردیاب جی پی اس برای ردیابی کردن ماشین های بدون سرنشین نیز مورد استفاده قرار می گیرد در واقع می توان گفت فواید استفاده از ردیاب جی پی اس در صنعت خودرو سازی 

شامل: ردیابی ماشین، جلوگیری از تصادفات، ردیابی ماشین های بدون سرنشین و هدایت وسایل نقلیه اضطراری می باشد.

1-وسیله ای برای جلوگیری از سرقت وآدم ربایی
2-وسیله ای برای ردیابی کردن ماشین های بدون سرنشین و دادن اطلاعاتی چون میزان سوخت ماشین و وسیله ای برای جلوگیری از تصادفات
حتی این وسیله برای صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد تا بتوانند با استفاده از داده های گرفته شده از ردیاب جی پی اس از میزان مصرف کود شیمیایی زمین کشاورزی مطلع شوند و حتی از وسایل کشاورزی چون تراکتور مراقبت کنند و آنها را ردیابی کنند.

1-وسیله ای برای نقشه برداری زمین
2-برنامه ریزی مزارع
3-ردیابی ماشین آلات کشاورزی چون تراکتور و ...

جالب است که از فواید استفاده از ردیاب جی پی اس که شاید تعجب شما را برانگیزد پیش بینی کردن حوادث و بلاهای طبیعی چون سیل، زلزله و سونامی است. وجود اطلاعات ردیاب جی پی اس باعث می شود که قبل از وقوع چنین بلاهایی مردم را باخبر کنیم و باعث کاهش تلفات و خسارات ممکن شویم و حتی می توانیم مانع از آتش سوزی گسترده جنگل ها شویم زیرا با این دستگاه ردیاب جی پی اس که مجهز به سنسور دما می باشد می توانیم میزان دمای آتش سوزی شده را بررسی کنیم و قبل از وقوع آتش سوزی گسترده اقدام به خاموش کردن آن کنیم.

1-پیش بینی زلزله، سیل، سونامی
2- جلوگیری از آتش سوزی گسترده
3-ردیابی آتش نشان ها در آتش ها

علاوه بر موارد بالا از دستگاه ردیاب جی پی اس برای حفاظت محیط زیست و استفاده در صنعت هوایی نیز قابل استفاده می باشد در واقع فواید استفاده از ردیاب جی پی اس تنها منوط بر موارد بالا نیست بلکه با استفاده از ردیاب جی پی اس می توان حیوانات را ردیابی کرد و مانع از انقراض آنها شد و حتی می توان شرایط جوی آب و هوا را پیش بینی کرد و برای استفاده هایی چون حرکت ماشین و هواپیما از این داده ها استفاده کرد. در صنعت هواپیمایی می توان مسیرهای هوایی را با استفاده از نقشه جی پی اس ردیابی کرد و حتی باعث کاهش زمان  پرواز شد و حجم کار و عملیات هوایی را کاهش داد.

بنابر فواید استفاده از ردیاب جی پی اس درنگ نکنید که امروزه یکی از وسایل جدایی ناپذیر در زندگی روزمره تمام مردهای جهان و صنعت ها ردیاب جی پی اس می باشد.

 

منبع: payamgps