امروز : شنبه , ۰۸ بهمن ۱۴۰۱

چرا بعضی وقت ها GPS درست کار نمی کند؟

این فرستنده ها مجهز به ماهواره های GPS می باشند که با استفاده از آنها اطلاعاتی شامل فرکانس و دیتا به ردیاب موبایل، ردیاب خودرو، ردیاب حیوانات فرستاده می شود که میزان دقت آنها متفاوت است.

GPS چیست و چگونه کار می کند؟

اگر روی گوشی تلفن همراهتان نرم افزار ردیابی موبایل را نصب کرده باشید و یا اگر از اپلیکیشن ردیابی، GPS اندروید استفاده می کنید.  متوجه شده اید که گاهی ردیابی های جی پی اس گوشی تلفن همراه شما دقیق نیست؟ دلیل آن چیست؟ در این مقاله متوجه خواهید شد.

این فرستنده ها مجهز به ماهواره های GPS می باشند که با استفاده از آنها اطلاعاتی شامل فرکانس و دیتا به ردیاب موبایل، ردیاب خودرو، ردیاب حیوانات فرستاده می شود که میزان دقت آنها متفاوت است. به عنوان مثال میزان دقت ردیاب موبایل تا  حدود پنج متر ارتفاع نسبت به زمین می باشد و چنانچه داده های دقیقی دریافت نکنید احتمال اینکه درخت ها، ساختمان ها و... دلیل دریافت نکردن این سیگنال ها باشد خیلی زیاد است.

چرا بعضی وقت ها جی پی اس درست کار نمیکند؟

دلایل زیادی برای کار نکردن جی پی اس وجود دارد که به شرح زیر می باشد:
•    وجود انسداد سیگنال های ماهواره ای روی ساختمان، درختان، پرندگان و ...
•    استفاده از جی پی اس در زیر زمین
•    انعکاس سیگنال روی دیوارها یا چندین دیوار


دلایل بالا جز دلایل عمده ای بود که ممکن است باعث کار نکردن انواع ردیاب شود اما در این بین دلایل زیر وجود دارد که ممکن است با توجه به این دلایل جی پی اس کار نکند و یک سری دلایل فنی و تخصصی ریز می باشد به مانند:
•    توفان های عمده خوشیدی
•    تعمیر و نگهداری ماهواره که باعث ایجاد گپ می شود
•    تداخل رادیویی

به غیر از این عواملی که در بالا خواندید حتی کار نکردن ردیاب خودرو، ردیاب حیوانات یا ردیاب موبایل و به صورت کلی GPS می تواند دلایل سخت افزاری خراب بودن دستگاه، از دست دادن سیگنال در بیرون از جاده، ساختمان ها و... داشته باشد.

GPS چگونه کار می کند؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید GPS  چگونه کار می کند به این صورت که چندین ماهواره روی آسمان قرار داد و تمام این ماهواره ها فرکانس هایی دارند که شخص، ماشین و یا گوشی را ردیابی میکنند و باعث پیدا کردن موقعیت جغرافیایی آنها می شوند. یعنی به صورت واضح وجود گیرنده های قوی، میزان سطح نسبت به زمین و فاکتورهایی چون وجود و کیفیت این گیرنده ها که مجهز به GPRS است باعث می شود که شما از موقعیت شی، فرد یا حیوان مطلع شوید.

سوال این است که ردیاب های عمومی قویتر هستند یا GPS های استفاده شده در ارتش؟ باید به شما بگوییم که دستگاه ردیاب عمومی از یک فرکانس استفاده می کند در حالی که GPS نظامی از دو فرکانس استفاده می کند که مسلما میزان دقت این دستگاه ها بیشتر است. البته ردیابهای دو فرکانسه عمومی هم وجود دارد که قیمت آنها خیلی بالاست و تنها افراد انگشت شماری در شرایطی خاص میتوانند از آنها استفاده کنند.
 

منبع: payamgps.com