امروز : چهارشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۲

کاهش مصرف سوخت با راه کارهای عملی

اگر ماشین شما بنزین بسوزاند و تایرهای نامتعادل و تسمه شلی داشته باشد هر چقدر با دقت رانندگی کنید فایده ای نخواهد داشت .آیا راهنمای خودرویتان را مطالعه کرده اید ؟ اکثر رانندگان آنرا نخوانده اند ! پس بهتر از وقوع یک فاجعه بهتر است که دست به کار شوید

با 10 ترفند کاهش مصرف سوخت آشنا شوید

 شماره ۱۰ - پدال گاز را زیاد فشار ندهید
راننده های زیادی هستند که دوست دارند که همینجوری گاز بدهند اما در کلاس رانندگی به ما گفته اند که گاز و ترمز را  به آرامی باید فشار دهید این برای این نبوده که مربی نگران صدمه دیدن ماشینش باشد بلکه بخاطر صرفه جویی در مصرف سوخت است.
بهتر است که با یک سرعت ثابت حرکت کنید مثلا ۸۰ کیلومتر در ساعت و دنده را هم در پایین تر دور ممکن عوض کنید. دفعه بعد هم که خواستید از یک ماشین سبقت بگیرید به این فکر کنید که بخاطر چراغهای راهنمایی پیش رو آنقدر هم نمیتوانید جلو بروید.

شماره ۹ - در بزرگراه از کروز کنترل استفاده کنید
اگر با سرعت مطمئن برانید و از کروز کنترل استفاده کنید سوخت کمتری مصرف میکنید و اگر اطلاعات زیادی از دنیای خودرو ندارید باید بگویم که کروز کنترل یک سیستم کوچک است که سرعت خودرو را کنترل میکند. اکثر خودروها اگر بجای ۱۱۰ کیلومتر با ۸۸ کیلومتر در ساعت حرکت کنند 20 درصد سوخت کمتری مصرف میکنند. برای مقابله با جریان هوا ماشین باید دور موتور را بالا ببرد بنابراین مصرف سوخت هم بالا میرود. با سرعت بیشتر، مصرف سوخت هم بیشتر میشود.

شماره ۸ - سرویس ماشین را به موقع انجام دهید
اگر ماشین شما بنزین بسوزاند و تایرهای نامتعادل و تسمه شلی داشته باشد هر چقدر با دقت رانندگی کنید فایده ای نخواهد داشت. آیا راهنمای خودرویتان را مطالعه کرده اید؟ اکثر رانندگان آنرا نخوانده اند! پس بهتر از قبل وقوع یک فاجعه دست به کار شوید. این راهنما به شما نشان میدهد که هر چند یک بار ماشینتان را چک آپ کنید و تسمه ها و روغن را عوض کنید.

معمولا فیلتر روغن و روغن را هر 7200 کیلومتر تعویض کنید
روغن مناسبی استفاده کنید که در دفترچه راهنمای ماشین به آن اشاره شده است
در ضمن یادتان نرود که شمعها و فیلتر هوا را هم تعویض کنید

شماره ۷ - تهویه هوا را خاموش کنید
استفاده یا عدم استفاده از سیستم کولر خودرو به خود شما بستگی دارد بعضی از افراد در هوای سرد هم از تهویه سرد استفاده میکنند
وقتی که کولر روشن باشد مصرف سوخت حدود 15 درصد بیشتر میشود سیستمهای دیگر تا این حد سوخت مصرف نمیکنند پس اگر سیستم تهویه را خاموش کنید مصرف سوخت به نحو چشمگیری کاهش پیدا میکند که این مورد در مسافتهای طولانی تر بیشتر به چشم می آید.
 

شماره ۶ - رفت و آمد با ماشین را کاهش دهید
اگر برای مسیرتان برنامه ریزی کنید کمک زیادی در مصرف سوخت به شما میشود بخصوص در ماههای زمستان که موتور برای گرم شدن به مصرف سوخت بیشتری نیاز دارد به همین خاطر بهتر است که تمام کارهای ضروری را در یک روز انجام دهید.

شماره ۵ - در زمان باران رانندگی نکنید
اولین دلیل آنست که خطر تصادف افزایش پیدا می کند و دومین علت آن است که مصرف سوخت  بیشتر می شود.
در روزهای بارانی مقاومت آب در جاده از هوا هم بیشتر است در همین حین که ماشین در حالت عادی در جاده حرکت میکند این جاده های خیس باعث می شود که فشار بیشتری به آنها بیاید
آب باعث میشود که تایرها، روغن اهرم ها و روغن گیربکس سرد شود و بازدهی آنها کم شود

شماره ۴ - باد تایرها را کنترل کنید
تایرهایی که باد مناسب دارند رد درستی روی جاده ایجاد میکنند برای بازدهی مناسب حتما باد تایرها را چک کنید این باعث صرفه جویی در سوخت و استهلاک کمتری میشود.
اگر باد تایرها حتی 0.1 اتمسفر هم کمتر باشد میتواند ۲ الی ۳ درصد مصرف سوخت را افزایش دهید پس یک بار تنظیم باد تایر کافی نیست و همیشه حواستان به باد تایر باشد بخصوص در روزهای سرد زمستان

شماره ۳ - وزن غیر ضروری را کاهش دهید
بعضی ها میخواهند که همه چیز را با ماشینشان جابجا کنند بهتر است که بارهای اضافی را خالی کنید و ضروری ها را حمل کنید مثل تایر یدک، جک و ابزارهای تعمیراتی
هر چه ماشین وزن بیشتری داشته باشد سوخت بیشتری مصرف میکند

شماره ۲ - حواستان به قیمت سوخت باشد
برای صرفه جویی در سوخت دنبال سوخت مقرون به صرفه مثل گاز، گازوئیل یا خودروی برقی باشید

شماره ۱ - در جاده همیشه هشیار باشید

این ترفند کاملا واضح و عقلانی است اگر در جاده همیشه حواستان باشد لازم نیست ترمزهای ناگهانی بگیرید،  چون موانع پیش روی خودتان را به سادگی می بینید و اگر به تابلوها و علائم رانندگی بخوبی توجه کنید میتوانید از توقفهای آزاردهنده جلوگیری کنید حتی میتوانید حدس بزنید که چراغ راهنمایی چه زمانی سبز یا قرمز میشود و سرعتتان را با آن تنظیم کنید.

راهکار شرکت گیتی گستر برای کاهش مصرف سوخت ناوگان حمل و نقل