امروز : پنجشنبه , ۰۶ مهر ۱۴۰۲

کنترل سوخت ناوگان با نرم افزار Wialon

با راهکار کنترل مصرف سوخت اطلاعات دقیقی درباره سوخت مصرف شده و علل آن به دست می آورید که به شما اجازه می دهد برای صرفه جویی و بهینه سازی مصرف سوخت تصمیم بگیرند

مصرف سوخت را کنترل کنیم

صرفه جویی و کاهش هزینه ها همیشه خوشایند است. نرم افزار ویالون برای کاهش هزینه های مصرف سوخت در صنعت حمل و نقل، راهکار کنترل مصرف سوخت ناوگان را ارائه کرده است. شرکت های حمل و نقل که ناوگانی بزرگ دارند چاره ای جز مدیریت مصرف سوخت برای کاهش هزینه ها نخواهند داشت، تحقیقات آماری نشان می دهند، هزینه ای که صرف سوخت یک ناوگان می شود درصد بالایی از کل هزینه های نگهداری ناوگان است در این حالت سیستم نظارت ماهواره ای برای کنترل سوخت، راه حل نهایی برای بهینه سازی هزینه هاست است.

با راهکار کنترل مصرف سوخت اطلاعات دقیقی درباره سوخت مصرف شده و علل آن به دست می آورید که به شما اجازه می دهد برای صرفه جویی و بهینه سازی مصرف سوخت تصمیم بگیرند و یا عملکرد رانندگان و وسایل نقلیه آنها را جهت بهبود مدیریت ناوگان مقایسه کنید. بدیهی است که وقتی راننده در جریان است که مصرف سوخت خودرو کنترل می شود، سوخت کمتری را هدر خواهد داد .

مدیریت صحیح سوخت یعنی گزارش سوخت مصرف شده در مقایسه با مسافت طی شده، که با استفاده از سنسورهای سوخت، میزان افزایش یا کاهش سطح سوخت باک قابل مشاهده است، بنابراین امکان تشخیص سرقت سوخت هم امکان پذیر خواهد بود.
 
انواع سنسور سوخت:

سنسور سوخت بنا بر نوع مصرف و دقت و مکان عملکرد می تواند انواع مختلفی داشته باشد.
سنسور سوخت مقاومتی
سنسور سوخت خازنی
سنسور سوخت فشاری
سنسور سوخت با تکنولوژی های مغناطیسی
سنسور سوخت با استفاده از تکنولوژی آلتراسونیک

سیستم مدیریت سوخت، مبتنی بر داده های به دست آمده از روی کامپیوتر یا سنسورهای سطح سوخت است که در مخزن سوخت وسیله نقلیه نصب شده اند. با کمک داده های منتقل شده به سیستم ردیابی میتوان تا 15 درصد در هزینه های مصرف سوخت صرفه جویی کرد و کارایی ناوگان را تا بیش از 30 درصد افزایش داد.
 

چگونه با یک الگوریتم جدید، مصرف سوخت را کنترل کنیم

شرکت Gurtam  یک بار دیگه ثابت کرد که بهترین بودن دشمن خوب بودن نیست. شش ماه پیش الگوریتم محاسبه مصرف سوخت اختصاصی شرکت Gurtam به روز شد تا برای کاربران Wialon بهینه تر، دقیق تر و کارآمدتر باشد.

تا ماه مارس قبل از به روز رسانی Wialon Hosting، دو راه برای محاسبه مصرف سوخت وجود داشت: سرعت و فرمول ریاضی.
در اولین مورد کافی بود شما مسافت پیموده شده را در نرخ سوخت ضرب کنید: مقدار سوخت (به لیتر) را بر مسافت (به کیلومتر) تقسیم کنید و عدد حاصله را ضربدر 100 کنید تا مقدار مصرف سوخت در 100 کیلومتر را به دست آورید.

در مورد دوم، باید شرایط مختلف رانندگی در نظر گرفته شود منظور رانندگی داخل شهر، ترافیک و رانندگی در حومه شهر است، و بعد از مثلا 4 باک بنزین زدن مقدار کل بنزین را بر کلیومتر طی شده تقسیم کرده و جواب را در 100 ضرب میکنیم.

پس از به روز رسانی، با ارتقاء ماژول مصرف سوخت و انعطاف پذیر شدن استفاده از سنسورهای موتور، میتوان میزان مصرف سوخت را با وزن بارهای متفاوت و در شرایط خاص ( به عنوان مثال، حرکت خودرو روی یک لایه ضخیم برف) تنظیم کرد.

در ابتدا بحث درباره این نوآوری زیاد بود اما با گذشت زمان، یک روش محاسبه جدید ثابت کرد که این شیوه محاسبه مصرف سوخت بسیار کارآمد است.

تغییراتی که برای ساده تر شدن روش محاسبه مصرف سوخت انجام شده است:

1-    انتقال گزارش کارکرد درجای خودرو (موتور روشن است اما خودرو در حال حرکت نیست) از جدول "مصرف سوخت" به پیکربندی سنسور احتراق موتور (بهره وری).
پیش از این اگر میزان سوختی که به عنوان مثال برای دو ساعت کارکرد موتور درنظر گرفته شده بود در یک ساعت استفاده می شد، جزو هدر رفتن سوخت یا (سرقت سوخت) گزارش نمی شد و اما بعد از به روز رسانی اگر سنسور احتراق موتور خاموش باشد، هرگونه هدر رفتن سوخت (بیشتر از مقدار تعیین شده در تنظیمات برای جلوگیری از دزدی "جعلی") به عنوان سرقت در نظر گرفته خواهد شد.

2-    کنترل موثر واحدهای که میزان سوخت ساعتی موتور آنها مشخص شده است:
با در نظر گرفتن میزان کار کرد تجهیزات قابل اتصال ( ماننده تجهیزات ساختمانی و لودر) البته این کار به لطف حسگرهای کارایی موتور، به عنوان ضریب نرخ مصرف امکان پذیر بود .
3-    شناسایی گزارش ترافیک سوختی که مدت طولانی در صف انتظار برای کامل شدن(پر شدن) بوده است.

4-    جدول درجه بندی برون ریزی و درون ریزی:
اگر شما از دستگاه های ویژه برای درجه بندی مخزن استفاده میکنید، متوجه شده اید که چقدر سخت است که تمام مقادیر Wialon را به صورت دستی منتقل کنید.
بعد از به روز رسانی به لطف گزینه جدید برون ریزی، دیگر لازم نیست این کار دستی انجام شود، تنها با یک گزینه تمام فایل ها با اطلاعات مورد نیاز با فرمت های .csv و .txt منتقل می شوند.