امروز : دوشنبه , ۲۷ فروردين ۱۴۰۳

کارایی GPSهای دستی

دقت بالای GPS در تعیین موقعیت جغرافیایی باعث شده که امروزه از GPSهای دستی برای گشت و گذار در طبیعت، گردشگری در شهرها، کوه نوردی و حتی نقطه گذاری های شهری و نقشه برداری استفاده شود.

جی پی اس دستی چیست؟

جی پی اس های دستی دستگاه های کوچکی به اندازه گوشی های موبایل هستند که با دقت حدود 3 متر، موقعیت کاربر را تعیین میکنند و امکانات مختلفی روی مدل های متنوع این گیرنده ها ارائه می شود. دقت بالای GPS در تعیین موقعیت جغرافیایی باعث شده که امروزه از GPSهای دستی برای گشت و گذار در طبیعت، گردشگری در شهرها، کوه نوردی و حتی نقطه گذاری های شهری و نقشه برداری استفاده شود.


کاربردهای ویژه GPS در صنعت نقشه برداری

امروزه GPS یک بخش حیاتی از صنعت نقشه برداری، در سراسر جهان است. بر خلاف روش های معمول، نقشه برداری با GPS محدودیت خط دید مرئی بین ایستگاه های مطالعاتی را ندارد و برای رسیدن به بالاترین سطح دقت، اکثر survey-grade receivers از دو فرکانس رادیویی GPS استفاده می کنند.

اگر شما مهندس عمران یا نقشه بردار باشید مسلما می دانید که نقشه برداری کار راحتی نیست، اما با در اختیار داشتن یک GPS گارمین می توان به راحتی مختصات مربوط به زیربنای یک ساختمان یا زمین کشاورزی را بدست آورد .

 جمع آوری داده برمبنای GPS بسیار سریع تر از روش ممیزی و نقشه برداری های متداول است. نکته دیگر آنکه با استفاده از سیستم GPS، به تجهیزات و نیروی انسانی کمتری نیاز خواهد بود.

به کمک GPS نقشه برداری و مدل سازی های دنیای فیزیکی از کوه، رودخانه، دشت، خیابانها، ساختمان ها و حتی خطوط مفید با دقت بالایی انجام می گیرد، که این اندازه گیری ها را می توان در نقشه های سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS هم  ذخیره کرد.

موارد استفاده از نقشه برداری بسیار گسترده است، برای نمونه با نقشه برداری از اراضی و جنگل ها محل کاشت درخت ها یا مواردی این چنینی مشخص میشود تا مانع از وقوع سیل یا حتی طوفان شوند. از نقشه برداری برای تعمیر جاده ها و اتوبان ها هم استفاده می شود .

دقت گیرنده های GPS آنقدر بالاست که حتی برای کارهای تجاری بزرگ چون ساخت پل، ساختمان های تجاری، فروشگاه های زنجیره ای و حتی پارک ها، از جی پی اس گارمین( GPS دستی) استفاده می شود.

گارمین چیست؟

گارمین (Global Positioning System)  در سال ۱۹۸۹ توسط گری بورل و مین کارو راه اندازی شد و توانست در سال ۱۹۹۵ با تولید دستگاه‌های GPS دستی (جی پی اس های دستی دستگاه های کوچک به اندازه گوشی موبایل هستند که با دقت حدود 3 متر موقعیت کاربر را معین می نمایند) به یک برند بی رقیب در بازار های خارجی تبدیل شود. به طوری که در هر زمینه ای و برای انواع کاربری ها دستگاه ردیاب دارد، تا به مشتریان خود ارائه کند. ساعت های ردیاب، ردیاب دستی، PDA های دریافت کننده، GPS خودرو، ماهی یاب و… از جمله محصولات Garmin به شمار می آید.

جی پی اس دستی

مقایسه GPS های دستی با GPS موبایل

اگر شما برای مدت طولانی نیاز به استفاده از GPS داشته باشید، باتری موبایل شما خیلی زود تمام خواهد، در حالیکه GPS های دستی حداقل 15 ساعت کار میکنند. تفاوت مهم دیگر GPS های دستی  با GPS های موبایلی ضد آب بودن آنهاست درحالیکه اکثر تلفن های همراه ضد آب نیستند  و اینکه تلفن های همراه،  امکانات یک GPS دستی، مثل محاسبه مساحت، تبادل اطلاعات، امکان نمایش نقشه های توپوگرافی، تقویم شکار و ماهیگیری، جدول جذر و مد،  جدول طلوع و غروب ماه و خورشید و .... را ندارد.

یکی از ویژگی های دستگاه های جی پی اس Garmin داشتن حافظه جانبی برای نگهداری اطلاعات از جمله نقشه های مختلف است تا عملیات ردیابی و مسیریابی را بصورت کاملا آفلاین و بدون نیاز به اتصال اینترنت انجام دهد.