امروز : دوشنبه , ۰۷ مهر ۱۳۹۹

با این روشها استرس قبل از رانندگی را کاهش دهید

قبل از نشستن پشت فرمان، باید به آرامش رسید و از تنش‌های روحی، گذر کرد.

استرس قبل از رانندگی را کاهش دهید

همه‌ی افراد استرس یا فشار روانی و تأثیرهای مختلف آن بر رفتار را تجربه کرده‌اند. استرس به‌خصوص در رانندگی می‌تواند بسیار خطرناک باشد چرا که رانندگی خود فعالیتی است که فشار روانی ایجاد می‌کند. متخصصان بنیاد رانندگان برتر بریتانیا (IAM) و انجمن خیریه‌ی Ben، با اشاره به اهمیت نقش استرس در زندگی روزمره و رانندگی، نکات کاربردی برای تشخیص استرس و از بین بردن آن توصیه کرده‌اند.

بر اساس توصیه‌ی متخصصان این دو سازمان انگلیسی، ابتدا باید نشانه‌های استرس را تشخیص داد. نشانه‌های استرس که امکان مشاهده‌ی یک یا چند مورد همزمان وجود دارد را می‌توان به شرح زیر طبقه‌بندی کرد:

 1.  به‌سادگی آزرده خاطر شدن از همکاران، دوستان یا خانواده
 2. حواس پرتی، فراموش‌کاری یا بدخلقی
 3. داشتن افکار نامربوط و زودگذر
 4. تمرکز غیرقابل کنترل بر یک موضوع
 5. بی حوصلگی و دوری از جمع
 6. کم اشتهایی و بی اشتهایی
 7. مصرق بیش از حد دخانیات، الکل یا مسکن
 8. سفتی عضلات
 9. سردرد
 10. احساس تهوع
 11. کم خوابی و بی خوابی
 12. ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

برای رفع استرس قبل از رانندگی، به موارد زیر توجه کنید:

    پیاده روی کوتاه برای چند دقیقه و تنفس هوای آزاد
    قبل از رانندگی، کمی صبر و افکار خود را منظم کنید. رانندگی به‌خصوص در ساعات ترافیک سنگین، فعالیتی استرس‌زا است. بنابراین با نشستن پشت فرمان استرس بیشتر هم می‌شود
    از تکنیک‌های ذهن آگاه استفاده کنید. برای بهره بردن از این تکنیک‌ها، نیازی به اعتقادات مذهبی و معنوی نیست؛ پژوش‌ها نشان داده‌اند که تمام افراد می‌توانند استرس خود را با این روش‌ها مانند مدیتیشن و مایندفولنس کاهش دهند.
قبل از رانندگی، حالت تهوع یا سردرد خود را رفع کنید. نوشیدن آب زیاد و تنفس در فضای آزاد کمک‌کننده است
فهرستی از مواردی که به‌نظرتان استرس‌زا هستند، تهیه کنید. گاهی اواقات با فهرست کردن نگرانی‌ها و تلاش برای رفع منظم آن‌ها، در منسجم شدن افکار مفید است
اگر استرس باعث مصرف الکل، مسکن یا مواد مخدر می‌شود، حتماً برای رفع این مشکل به متخصصان موجود مراجعه کنید

اگر استرس مانع خوابیدن می‌شود، قبل رانندگی از سرحال بودن خود اطمینان حاصل کنید. متخصصان IAM توصیه می‌کنند که به‌محض احساس خواب آلودگی، خودرو را در مکانی مناسب متوقف و استراحت کنید. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که حدود ۲۰ درصد تصادفات در جاده‌های اصلی، مربوط به خواب‌آلودگی رانندگان است؛ بنابراین هیچوقت با حالت خواب آلوده رانندگی نکنید. سعی کنید مشکلات و نگرانی‎های خود را با افراد قابل اعتماد در میان بگذارید؛ صحبت با افرادی که رابطه‌ی نزدیکی دارید، می‌تواند در رفع مشکلات کمک‌کننده باشد. گاهی اوقات صرفاً صحبت کردن با افراد مورداعتماد و تخلیه شدن افکار، در تغییر روحیه‌ی فرد کافی است.

 

منبع: زومیت