امروز : پنجشنبه , ۰۶ مهر ۱۴۰۲

سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS چیست؟

هدف از ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)  در مدیریت حمل و نقل شهری ، تشکیل یک پایگاه اطلاعاتی مرتبط با حجم ترافیک، محدودیت سرعت راه ها، محل وقوع تصادفات و … سامانه اطلاعات مکانی است.

درباره GIS بیشتر بدانید

سیستم اطلاعات جغرافیایی  یا GIS (Geographic information system) برای تجزیه و تحلیل انواع داده های جغرافیایی و فضایی طراحی شده است. تکنولوژی GIS با تلفیق اطلاعات پایگاه داده ها، به وسیله تصویر سازی، اطلاعاتی را برای تهیه نقشه‌ها فراهم می‌سازد. این اطلاعات برای واضح تر جلوه دادن رویدادهاو تهیه نقشه‌ها به کار گرفته می‌شوند.


کاربرد GIS در مدیریت ناوگان:

هدف از ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)  در مدیریت حمل و نقل شهری ، تشکیل یک پایگاه اطلاعاتی مرتبط با حجم ترافیک، محدودیت سرعت راه ها، محل وقوع تصادفات و … سامانه اطلاعات مکانی است. با استفاده از GIS در نقشه شرکت ها و ارگان ها میتوان در زمینه مدیریت ناوگان شرایط بهتری را فراهم کرد.

در زمینه مدیریت ناوگان با اضافه کردن GIS به نقشه های خاصی که ارگانها و شرکتها تهیه کرده اند، میتوان شرایط بهتری برای مدیریت فراهم کرد.

 

 کاربردهای دیگر GIS :

مشخص کردن محل های نصب دوربین های کنترل ترافیک به منظور کاهش و مدیریت ترافیک در معابر

مشخص کردن مناطق حادثه خیز برای خودرو ها و عابرین پیاده

بهبود وضعیت ترافیک، افزایش ایمنی و کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

      جستجو در شبکه راه‌ها و مسیرها و یافتن بهترین مسیر در این شبکه

      بررسی علامت گذاری و خط‌کشی راه‌ها

      بررسی سامانه روشنایی راه‌ها

      بررسی مسیر راه آهن شهری

      بررسی موقعیت تأسیسات شهری از قبیل دریچه‌های واقع در راه‌ها

 

نمونه هایی دیگر از کاربرد استفاده از GIS

مدیریت حمل و نقل: می‌توان با مجهز نمودن وسایل نقلیه و با استفاده از یک نرم افزار کامپیوتری، موقعیت و مسیر پیمایش تجهیزات مختلف اعم از زمینی، هوایی و دریایی را مشاهده و ردیابی نمود.

مدیریت ترافیک: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته برای کمک به امر ترافیک، خودروها به سامانه GPS مجهز می‌باشند. این سامانه بوسیله یک صفحه نمایشگر نه تنها موقعیت خیابان‌ها و بزرگراه‌ها را نمایش می‌دهد، بلکه برخی از آنها به وسیله صوت، راننده را از وضعیت موجود با خیر می‌سازد.

تعیین بهینه ‌ترین مسیر در سیستم GIS در سوانح: مدیریت بحران در سوانح و امدادرسانی سریع یکی از مهمترین مسائل در هنگام مواجه با حادثه است. با کمک جزئیات  نقشه های GIS  پیدا کردن بهترین مسیر با کوتاه ترین زمان برای نیروهای امداد و آمبولانس‌ها امکان پذیر خواهد بود. یکی از مهمترین امکانات GIS ارتباط با سامانه GPS  است، چرا که ترکیب این دو سامانه شرایط را برای انتخاب بهترین مسیر و مدیریت زمان در عملیات امداد و نجات فراهم میکند.