امروز : یک شنبه , ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیا ( IoT ) جدید است اما نه آنقدر جدید که با اسم آن آشنا نباشید. شرکت‌های فناوری برای دهه‌ها در این مورد بحث کرده‌اند.

اینترنت اشیاء در آینده یا از گذشته؟

اینترنت اشیا یعنی برقراری ارتباط اشیاء به یکدیگر از طریق اینترنت، یک مثال مشهور در این زمینه، یخچال هوشمند است که مثلا پیغام متنی بفرستد که نان موجود نیست و یا اعلام کند که تاریخ انقضای نوشته شده روی ماست دیگر تمام شده است.

اینترنت اشیاء رایج در زمینه مصرف انرژی و سیستم گرمایشی خانه است. این سیستم های گرمایشی عمل گرهای هوشمندی دارند که امکان روشن و خاموش کردن و یا مدیریت میزان دمای سرد و گرم را از راه دور به شما می دهند.

تکنولوژی اینترنت اشیاء فراتر از خانه‌های هوشمند و لوازم خانگی متصل به اینترنت است. این فناوری شهرها را هم در بر می‌گیرد. برای نمونه نمایش ترافیک و یا خدمات صنعتی زیادی از طریق این فناوری بررسی می شود.

 آیا اینترنت اشیا می‌تواند امن باشد؟

امنیت اینترنت اشیا یک چالش بزرگ محسوب می شود. کنتورهای هوشمند می‌دانند که شما در چه زمانی خانه هستید و از چه وسایل الکترونیکی استفاده می‌کنید وقتی در خانه هستید و این با دیگر وسایل به اشتراک گذاشته شده و در پایگاه داده شرکت‌ها نگهداری می‌شود.

کارشناسان معتقدند برای ایجاد امنیت در زمینه IoT کار زیادی نشده است آنها نظریه هایی را ارائه داده اند که میتوان سیستم های مرتبط با اینترنت اشیاء را هک کرد. اما باید این را هم در نظر گرفت که هکرها توجه قابل ملاحظه‌ای به اینترنت اشیا نشان نداده‌اند، چون هنوز تعداد کمی از افراد از لوازم خانگی متصل به اینترنت استفاده می‌کنند ولی در هر صورت با افزایش این فناوری در خانه ها و شهر ها باید بر روی امنیت اینترنت اشیاء برنامه ریزی جدی شود.

اینترنت اشیا چگونه روی کار شما تأثیر می‌گذارد؟

تولید و خدمات در صنعت شاید از اهداف اینترنت اشیا نبود اما توانست جای خود را در صنعت و کسب و کارهای تولید کننده هم باز کند برای مثال کشاورزان از سنسورهای متصل به اینترنت استفاده می‌کنند تا بتوانند هم محصولات و هم دام‌ها را کنترل کنند، و یا بتوانند سلامت دام‌ها را پیگیری کنند.

اینترنت اشیا برای مراقبت از سلامتی چه معنی می‌دهد؟

این روزها خیلی ها از ساعت‌های هوشمند یا باندهای تناسب اندام در بند ساعت مچی استفاده می‌کنند تا بتوانند تعداد قدم‌هایی که راه رفته‌اند و یا ضربان قلبشان را هنگامی که می‌دوند اندازه بگیرند.

آیا اینترنت اشیا واقعی است؟

 اینترنت اشیا یکی از آن ایده‌های گسترده‌ای است که به یک پروژه یا محصول خاصی محدود نمی‌شود. یخچال‌های هوشمند ممکن است یکی از لوازم خانگی باشد که در آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد، یا استفاده از این حجم فناوری برای دستیابی به این موفقیت کوچک چندان مورد استقبال قرار نگیرد. فارغ از اینکه اینترنت اشیا در چه جایگاهی قرار دارد و ما آن را چه صدا می‌کنیم، IoT واقعی است. اما اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد سوالی است که به شکل قطعی نمیتوان به آن جواب داد.