امروز : چهارشنبه , ۰۹ آذر ۱۴۰۱

استقرار تجهیزات مدیریت ناوگان

بر روی هر یک از خودروهای ناوگان یک سامانه ردیاب نصب می‌گردد. ردیاب های نصب شده داده‌های موقعیت وسیله نقلیه را از سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) دریافت و از طریق GPRS به مرکز داده‌ها ارسال می ‌کند.

ردیابی با GPS

با رشد صنعت حمل ونقل و اهمیت آن در سیستم های اقتصادی، مدیریت زنجیره تامین و غیره، کنترل ناوگان حمل و نقل ضروری به نظر می رسد، لذا با قرار دادن یک عدد GPS در هر خودرو، با دریافت امواج ماهواره فراهم شده و اطلاعات مسیر ثبت می­گردد که با بازگشت وسیله حمل به مرکز، اطلاعات به صورت فایل و نقشه روی کامپیوتر قرار می­گیرد.

انواع دستگاه های ردیاب GPS

گیرنده های GPS از نظر کاربردی به پنچ گروه تقسیم می شوند.

 1. دستی/ زمینی

برروی هر یک از خودروهای ناوگان یک سامانه ردیاب نصب می‌گردد. ردیاب های نصب شده داده‌های موقعیت وسیله نقلیه را از سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) دریافت و از طریق GPRS به مرکز داده‌ها ارسال می ‌کند. ردیاب های نصب شده جهت کاربرد های مختلف کاملا انعطاف پذیر بوده و دارای ورودی ها و خروجی های متعدد دیجیتال، آنالوگ، سریال و usb جهت اتصال به انواع سخت افزارهای جانبی مانند سنسورهای سوخت، دما و حجم و همچنین دستگاه کارتخوان مورد نیاز ناوگان می باشند.

داده های دریافت شده از این سخت افزارها نیز به کمک ردیاب توسط GPRS به مرکز مدیریت ناوگان مخابره می گردد. همچنین مرکز مدیریت ناوگان قادر خواهد بود تا با ارسال فرامین کنترلی به‌صورت آنلاین، عملکرد ناوگان خود را کنترل و تنظیمات لازم را برروی ردیاب ها اعمال نماید.

جهت اعمال تنظیمات برروی ردیاب ها هیچگونه نیازی به دسترسی فیزیکی به ردیاب نخواهد بود و کلیه تنظیمات از طریق GPRS قابل اعمال می باشد ضمن اینکه کلیه تنظیمات مربوطه از طریق SMS و کابل USB نیز قابل اعمال خواهند بود.

از آنجا که هر ردیاب دارای یک کد شناسایی منحصر بفرد می‌باشد، مرکز مدیریت ناوگان قادر خواهد بود تا براحتی و در هر لحظه از شبانه روز برروی یکایک ردیاب ها از طریق نرم افزار مدیریت ناوگان، نظارت دائمی داشته و در صورت بروز هر گونه نقص در ارسال اطلاعات، در اسرع وقت مطلع گردیده و از طریق شبکه GPRS اقدام به تشخیص و رفع عیب نماید.

همچنین در مواردی که ناوگان در مناطق جغرافیائی با آنتن دهی ضعیف شبکه واقع گردند، کلیه اطلاعات، برروی حافظه ردیاب ذخیره و به محض برقراری مجدد پوشش شبکه مخابرات، کلیه اطلاعات ذخیره شده، به مرکز مخابره می‌گردد و بدین ترتیب، اطلاعات مربوط به ردیاب‌ها، تحت هر شرایطی، به صورت کامل به مرکز مخابره می‌گردد. همچنین هر گونه ارتقاء برروی ردیاب ها بر اساس نیازهای آن سازمان امکان پذیر می باشد.

2. هوایی

3. دریائی

4. دقیق

 در گیرنده های GPS دقیق از روش های مختلفی استفاده می شود تا با اصلاح خطا، دقت دستگاه ها با 5 میلیمتر بالا رود. از این دستگاه ها برای برداشت های دقیق و نقشه برداری استفاده می شود. این دستگاه ها عموما به صورت ست های 2 یا 3 تائی ارائه شده و به کار می روند. قیمت این دستگاه ها با دستگاه های دستی اختلاف زیادی دارند.

5. ردیابی

گیرنده های GPS مخصوص ردیابی بصورت بورد و آنتن جداگانه یا ماوس (بورد و آنتن با هم) بدون صفحه نمایش و صفحه کلید ارائه می شوند. از این دستگاه ها در سیستم های tracking و ردیابی استفاده می شود.

با استفاده از این سیستم، ارتباط بین راننده و دفتر شرکت حمل و نقل به صورت چشمگیری بهبود می‌یابد و از این رو، شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند خدمات بسیار بهتری را با ایمنی بیشتر و هزینه‌های عملیاتی کمتر به مشتریان خود ارائه دهند.