امروز : چهارشنبه , ۰۹ آذر ۱۴۰۱

خدمات GPS

رواج استفاده از جی پی اس (GPS) در سال های اخیر, باعث ارائه برنامه های متعددی شده است که یکی از پرکاربردترین آنها سیستم مدیریت ناوگان است.

GPS و سیستم مدیریت ناوگان

برای استفاده از خدمات GPS (جی پی اس) نیازمند تجهیزات و نرم افزارهایی هستید که اطلاعات دریافتی از GPS را به صورت گزارشات قابل استفاده برای شما نمایش دهد.

دستگاه گیرنده GPS چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه گیرنده جی پی اس یا ردیاب جی پی اس (GPS)، بوسیله ارتباط با تعدادی از ماهواره های NAVSTAR، فاصله شما را تا آن ها تعیین می‌‌کند و سپس موقعیت دقیق شما روی زمین بدست می‌‌آید.

در واقع اساس کار این سامانه، فرستادن سیگنال‌ های رادیویی با فرکانس بالا و به طور پیوسته است که زمان و مکان ماهواره را نسبت به زمین مشخص می‌‌کند و یک گیرنده جی پی اس روی زمین، با گرفتن این اطلاعات از چند ماهواره، آن‌ها را پردازش می‌‌کند و موقعیت کاربر را در هر نقطه زمین، در هر ساعتی از شبانه روز و در هر وضعیت آب و هوایی به او نشان می‌‌دهد.

و دقیقا با استفاده از همین تکنولوژی و اطلاعات سیستم های مدیریت ناوگان می توانند اطلاعات لازم از محل دقیق خودرو ها را به دست بیاورند و با نظارت بر حرکت و مسیردهی خودرو ها در زمان و هزینه صرفه جویی کنند.

همچنین با چندین اندازه گیری متعدد، گیرنده جی پی اس (GPS) به محاسبه سرعت، مختصات جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا)، فاصله شما تا مقصد، زمان محلی و ... می‌‌پردازد و آن را در اختیار کاربر قرار می‌‌دهد.

گیرنده‌های جی پی اس (GPS) اطلاعات مربوط به ناوگان حمل و نقل شما را دریافت کرده و با انجام محاسبات هندسی، محل دقیق گیرنده را نسبت به زمین محاسبه می‌کنند. در واقع گیرنده زمان ارسال سیگنال از ماهواره را با زمان دریافت آن مقایسه می‌‌کند. از اختلاف این دو زمان، فاصله گیرنده از ماهواره تعیین می‌‌گردد. این عمل را با داده‌های دریافتی از چند ماهواره دیگر تکرار می‌کند و بدین ترتیب محل دقیق خودروها در سیستم مدیریت ناوگان با تقریب ناچیز معین می شود.

ردیاب خودرو یا ردیاب شخصی چگونه کار می کند؟

برای استفاده از اطلاعات GPS در خودروها نیاز به نصب تجهیزات سخت افزاری است (ردیاب خودرو) که می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که این اطلاعات چگونه از از این سخت افزار ها (ردیاب ماشین یا ردیاب شخصی) به دست ما می رسد. در اینجا دانستن این نکته ضروری است که هر ردیاب دارای یک قسمت گیرنده و یک قسمت پردازنده است. اطلاعاتی که توسط گیرنده دریافت می شود، در پردازنده (در سیستم های مدیریت ناوگان همان نرم افزار های مخصوص مدیریت ناوگان نقش پردازنده را دارند) تحلیل شده و اطلاعات مفیدی از آن بدست می آید. پس از آن با قسمتی به نام GSM که همان ماژول موبایل یا تلفن همراه است این اطلاعات را به ما منتقل کند. دستگاه ردیاب خودرو یا ردیاب شخصی بوسیله SMS و یا از طریق اینترنت سیم کارت یعنی GPRS ، اطلاعات لازم را به نرم افزار کاربر منتقل می کند و ما تمام اطلاعات از جمله موقعیت، سرعت و فاصله طی شده را از ردیاب خودرو یا ردیاب شخصی دریافت می کنیم.

در سیستم مدیریت ناوگان تمامی این مراحل به این صورت خواهد بود که اطلاعات از GPS دریافت شده و با استفاده از تجهیزات سخت افزاری نصب شده بر روی خودروها به نرم افزار های مدیریت ناوگان منتقل شده و کاربران این نرم افزارها می تواند با مشخص کردن تنظیمات خاص گزارشاتی با جزئیاتی بیشتر از محل خودرو ها و سرعت حرکت آنها به دست بیاورند.

چند نمونه از گزارشاتی که از طریق سیستم مدیریت ناوگان می توانید به دست بیاورید:

 بیش از هزاران گزارش کاربردی و مدیریتی متنی و مدیریتی ( با استفاده از نرم افزار مدیریت ناوگان ویالون)

گزارش رکوردهای ثبت شده

گزارش زمان های توقف و محل توقف

گزارش تخلفات سرعت

گزارش انحراف از مسیر ویزیت

گزارش تردد و ورود / خروج محدوده های جغرافیایی

گزارش دماهای غیر مجاز ( خودروهای یخچال دار )

محدوده های مجغرافیایی

امکان ایجاد نامحدود محدوده های جغرافیایی در نقشه

استفاده از محدوده های جغرافیایی جهت کنترل ورود و خروج متحرک

نمایش تعداد متحرک و یا نقاط خاص در یک محدوده جغرافیایی