امروز : یک شنبه , ۰۶ فروردين ۱۴۰۲

مدیریت انبار

از آنجا که با راهکار RFID  نيازی به وجود خط ديد مستقیم بين تگ (Tag) و ريدر (Reder) وجود ندارد و ارتباط اطلاعات از طريق انتشار امواج الكترومغناطيسي است، باعث مي‌شود تعداد زيادی كالا در هنگام ورود و خروج شناسايي شوند و مهمتر از آن با پياده‏سازی‏ سيستم مديريت انبار مبتني بر فناوری ،RFID شرايط لازم برای افزايش امنيت و كنترل دسترسی ورود و خروج كالا به راحتی مهيا میشود.

مدیریت انبار با فناوری RFID

مدیریت انبار به عنوان یک بخش حیاتی از زنجیره تأمین در هر سازمان محسوب می شود. در محیط های انبار که کالاهای متعددی وجود دارند، هدف از یک سیستم مدیریت انبار کنترل تمامی عملیات در مراحل مختلف از قبیل دریافت، تحویل، جمع آوری و حمل کالاهاست. در روشهای سنتی این عملیات تماما کاغذی و بسیار کند انجام می شد و متاسفانه مشکلات زیادی را هم به همراه داشت. بعد ها روش بارکد خوان معرفی شد که از طریق آن مشکل خطا در ورود اطلاعات برطرف شد؛ اما به دلیل خواندن اطلاعات از طریق خط دید مستقیم، راه حل مناسبی برای سرعت بخشیدن به درج اطلاعات کالا نبود.

 برای حل اين مشکل، میتوان از راهکار پیگیری ورود و خروج و ردیابی کالا با سیستم RFID استفاده کرد. از آنجا که با راهکار RFID  نيازی به وجود خط ديد مستقیم بين تگ (Tag) و ريدر (Reder) وجود ندارد و ارتباط اطلاعات از طريق انتشار امواج الكترومغناطيسي است، باعث مي‌شود تعداد زيادی كالا در هنگام ورود و خروج شناسايي شوند و مهمتر از آن با پياده‏سازی‏ سيستم مديريت انبار مبتني بر فناوری ،RFID شرايط لازم برای افزايش امنيت و كنترل دسترسی ورود و خروج كالا به راحتی مهيا میشود.

 

مزيت‌های انبارداری با فناوری  RFID

آگاهي از سطح موجودی انبار به ميزان مطمئن

جلوگيری از اتمام قطعات موجود در انبار

به جريان انداختن سريع‌تر و دقيق‌تر قطعات

جلوگيری از گم شدن قطعات در داخل انبار

به حداقل رساندن جستجو برای یافتن قطعات

اتوماتيک شدن روند کنترل ورود و خروج کالا

کاهش زمان انبارگردانی با استفاده از فناوری RFID

 

افزايش امنيت انبار با فناوری RFID

از دسترسی افراد غيرمجاز به بخش‌های تعيين شده مبتوان جلوگيری كرد.

كليه ورود و خروج‌ها در سيستم ثبت شده و امكان پيگيری و بررسي سوابق در هر زمان امكان پذير مي‌شود.

از خطا و اشتباه در بسته بندی و ارسال نادرست كالا جلوگيری مي‌شود.

 

روش عملکرد سیستم RFID

در‌ این سیستم بر روی کالاهای تگ‌ RFID و بر روی ساختمان انبار و بعضاً لیفتراك‌‌ها ریدرهای RFID متصل می‌شود. به این طریق در هنگام حركت لیفتراك‌ها در انبار آمار دقیقی از اقلام موجود در انبار داده خواهد شد. مزیت بزرگ این سیستم شناسایی اتوماتیك کالا و تسهیل در ورود و خروج از انبار است.

در مدیریت انبار، نیازمندی‌های مختلفی هست که باید برآورده شود. کنترل ورود و خروج کالا به انبار، آگاهی از موجودی به صورت برخط، انبارگردانی سریع و دقیق، صدور حواله و رسید خودکار، حذف یا کاهش نیروی انسانی و کنترل احتمالی سرقت، از مهم‌ترین بخش های انبارداری هستند. نکته بسیار مهم در چنین مدیریتی، حساسیت بسیار به خطا است. به عبارت دیگر اگر در انتقال کالا به خارج از انبار، تنها یک مورد از قلم بیفتد و سیستم نتواند آن را شناسایی کند، اعتماد به آن به طور کلی از بین خواهد رفت. برای همین ما در این مطلب، بر این نکته که با استفاده از RFID میزان خطا در مدیریت انبار بسیار کاهش می یابد تاکید میکنیم.