امروز : پنجشنبه , ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

قطب‌نمای کوانتومی بدون جی‌پی‌اس

پژوهشگران کالج سلطنتی لندن موفق به ابداع قطب‌نمایی شده‌اند که بدون نیاز به جی‌پی‌اس، جهت‌یابی می‌کند و در صورت عدم دسترسی به ماهواره‌ها می‌تواند کارایی داشته باشد.

مسیریابی قطب‌نمای کوانتومی بدون استفاده از جی‌پی‌اس

به نقل از انگجت، جی‌پی‌اس(GPS) برای ناوبری مدرن، حیاتی اما بسیار شکننده است چرا که اگر ماهواره‌ها به هر دلیلی مختل شوند، به سرعت بی‌فایده می‌شوند.بنابراین دانشمندان به دنبال راه‌حل بسیار قوی‌تری هستند. آنها یک شتاب‌سنج کوانتومی قابل تولید تجاری را توسعه داده‌اند که می‌تواند بدون GPS یا سایر تکنولوژی‌های ماهواره‌ای ناوبری، کار کند.

این دستگاه از لیزر برای خنک کردن اتم‌ها تا دمای بسیار پایین استفاده می‌کند و سپس خواص موج کوانتومی این اتم‌ها را در واکنش به شتاب، اندازه می‌گیرند.نتیجه یک دستگاه بسیار حساس است که به طور قابل ملاحظه‌ای قابل اعتمادتر از شتاب‌سنج معمولی نیز هست.در حالی که سخت افزارهای موجود می‌توانند با اندازه‌گیری سرعت، محل را تعیین کنند، اما همه آنها بدون کمک از فضا به سرعت مختل می‌شوند.

همانطور که شما ممکن است با نگاه کردن به عکس بالا متوجه شده باشید، این قطب‌نمای کوانتومی در حال حاضر برای جایگزینی با شتاب‌سنج گوشی شما آماده نیست، بلکه فعلا برای استفاده در کشتی‌ها، قطارها و سایر وسایل نقلیه بزرگ آماده است.این دستگاه جدید می‌تواند شبکه‌های حمل و نقل را حتی در صورت فقدان GPS پشتیبانی کند.محققان همچنین انتظار دارند که این وسیله در مطالعات علمی مانند جستجوی امواج گرانشی نیز کمک کند.

 

منبع: roozame.com