امروز : دوشنبه , ۲۷ فروردين ۱۴۰۳

شلیک تیرهای GPS به خودروی مجرمان

بیشتر شبیه فیلم های هالیوودی است. در حالیکه صدای جیغ لاستیک ها خیابان را پر کرده، خودروی مظنون به سرعت از کنار خودروی پلیس عبور می کند؛ اما افسر پلیس به جای آغاز تعقیب و گریز و به خطر انداختن جان سایر شهروندان، یک رد یاب GPS را به سمت خودوری مظنون شلیک می کند.

شلیک دارت های مجهز به GPS

با چسبیدن ردیاب به بدنه اتومبیل، پلیس می تواند به راحتی هر لحظه از مکان خودروی وی مطلع شده و در صورت لزوم با بستن مسیر در یک مکان مناسب مظنون را به دام بیاندازد.اگر چه شیوه ذکر شده کمی تخیلی به نظر می رسد، اما دپارتمان پلیس آروادا در ایالت کلرادو بجای تعقیب و گریز خطرناک از این روش برای ردیابی خودروهای متواری استفاده می کند.

ایده این کار توسط StarChase شکل گرفته، شرکتی که با طراحی دارت های متصل به GPS پلیس را از انجام برخی عملیات خطرناک بی نیاز کرده است.

این دارت ها درون محفظه هایی در جلوی خودروهای پلیس نصب شده و در مواقع ضروری با فرمان افسر به سمت اتومبیل مظنون شلیک می شوند. جالب اینکه این دارت ها به قدری از قدرت چسبندگی بالایی برخوردار هستند که امکان کنده شدن آنها از روی بدنه به راحتی وجود ندارد.

یکی از افسران پلیس آروادا درباره این ایده گفته: "هدف اصلی به کارگیری این فناوری اینست که نیروها و جامعه خود را امن تر نگه داریم." اما آیا استفاده از این فناوری از لحاظ قانونی بلامانع است؟

یکی از وکلا عقیده دارد تا زمانی که پلیس به درستی از این دارت ها استفاده کند و آسیبی متوجه شهروندان عادی نباشد، به کارگیری آنها برای متوقف کردن مجرمین ایرادی ندارد.

آنطور که StarChase ادعا کرده در حال حاضر 30 ایالت از دارت های GPS ساخت این کمپانی استفاده می کنند. پلیس آروادا نیز اعلام کرده که در نه ماه گذشته موفقیتی 85 درصدی را در به کارگیری این ردیاب های چسبناک تجربه کرده است.

 

منبع:autoguide