امروز : دوشنبه , ۲۷ فروردين ۱۴۰۳

هشدار جدی: دستگاه های وابسته به GPS خود را بروزرسانی کنید تا ...

سخت افزارها و نرم افزارهایی که سیگنال های GPS را از ساختار داده CNAV دریافت می کنند نسخه جدیدتری از پیام اصلی جهت‌یابی NAV را دریافت می کنند. این داده نمایش درستی بالاتری را دربردارد و ظاهراً داده دقیق تری نسبت به داده NAV می‌باشد.

سخت‌افزار یا نرم‌افزارهای وابسته به GPS خود را بروز رسانی کنید

ماهواره‌های سامانه موقعیت‌یاب جهانی (GPS)، به انتشار سیگنال‌های رادیویی می‌پردازند تا به گیرنده‌های جی‌پی‌اس این امکان را بدهند که به تعیین موقعیت و زمان همگام شده بپردازند.

سیگنال‌های جی‌پی‌اس، شامل سیگنال‌های مسافت یابی، به منظور اندازه‌گیری فاصله تا ماهواره مورد استفاده قرار می‌گرفت و داده‌های نجومی برای محاسبه موقعیت ماهواره در مدار استفاده می‌شد. سیگنال‌های جی‌پی‌اس همچنین اطلاعات در خصوص زمان و وضعیت منظومه ماهوارهای را در بر می‌گیرد.

اما مسئله مهم این است که: از تاریخ 17 فروردین 1398 (6 آوریل 2019) یا احتمالا کمی بعد از این تاریخ برخی از گیرنده های GPS ممکن است رفتاری عجیب و غریب داشته باشند. داده هایی که آنها به عنوان خروجی می دهند ممکن است در زمان به عقب برگردند.

شماره هفته در جریان داده با یک فیلد 10 بیتی رمزگذاری می شود، یک کلمه باینری 10 بیتی حداکثر 1024 هفته را نشان می دهد که تقریبا 19.7 سال است. هر دوره 19.7 ساله در شرایط GPS به عنوان "دوره" شناخته شده است. در پایان هر دوره، گیرنده شماره هفته را به صفر برمی گرداند و دوباره شمارش می کند - عصر جدید شروع می شود.

اولین دوره زمانی از سال 1980 که GPS راه اندازی شد، آغاز شده است. از این رو اولین دوره زمان GPS در تاریخ 21 آگوست 1999 پایان یافت. با توجه به توضیحاتی که پیشتر داده شد باید توجه کنید که تجهیزات GPS از یک timestamp برای ذخیره‌ی زمان استفاده می‌کنند که قسمت هفته‌ی آن ۱۰ بیت (معادل ۱۰۲۴ عدد طبیعی) ظرفیت دارد که تقریباً معادل تعداد هفته‌های ۲۰ سال است و بعد از اتمام هفته‌ی ۱۰۲۳ صفر می‌شود.

با این توضیحات باید بگوییم که دوره دوم تغییرات داده های هفته ایی GPS از 6 آوریل 2019 شروع می شود و ممکن است برخی از گیرنده های GPS یا سایر سیستم هایی که از عملکرد تاریخ و زمان استفاده می کنند قادر به مقابله با این تغییرات نباشند.

به زبان ساده تر: اگر از تجهیزات مجهّز به GPS استفاده می‌کنید و سخت‌افزار یا نرم‌افزار آن‌ها به‌روز نشده‌است، ممکن است از تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ به مشکل برخورد کنید. اولین شنبه‌ی آپریل امسال، شروع هفته‌ی ۱۰۲۴ است و در نتیجه، اگر تجهیزات شما به‌ روز نباشد به مشکل برخورد می‌کنید. البته تجهیزات جی پی اس ایی که با استانداردهای ICD-200/IS-GPS-200 سازگار هستند و یا از سیستم‌های CNAV و MNAV استفاده می‌کنند، ظرفیت ۱۳ بیتی برای ذخیره‌ی اطلاعات هفته‌ دارند و به مشکلی برخورد نخواهند کرد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به این مقاله مراجعه کنید. بدیهی است این مساله فقط مرتبط با سیستم‌های GPS است و دیگر شبکه‌های موقعیت‌یابی را تحت‌‌تاثیر قرار نمی‌دهد.

در آخر برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان فنی شرکت گیتی گستر تماس حاصل فرمایید.