امروز : چهارشنبه , ۰۹ آذر ۱۴۰۱

Galileosky

امروزه سیستم‌های موقعیت یاب از اهمیت زیادی برخوردار هستند و گوشی های موبایل، تبلت‌ها، اتومبیل‌های خودران و هواپیماهای بدون سرنشین از اطلاعات به دست آمده توسط ماهواره‌هایی که در بالای جو زمین قرار گرفته‌اند، استفاده می‌کنند. اتحادیه‌ی اروپا نیز از یک سامانه مکان یاب جغرافیایی بهره‌برداری کرد که قرار است با سیستم آمریکایی GPS رقابت کند. سامانه مکان یاب گالیلئو (Galileo Global Positioning System) با نصب 18 ماهواره به بهره‌برداری اولیه رسیده است.

 

سامانه مکان یاب گالیلئو

این سامانه در سیستم‌های موقعیت یاب خودروها و همین‌طور در شرایط بحرانی مانند حملات تروریستی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مهم‌ترین کاربرد و عرصه‌ی فعالیت این سیستم را می‌توان در بخش خصوصی و تجاری دانست. سامانه مکان یاب گالیلئو یکی از پروژه‌های مهم اتحادیه اروپا محسوب می‌شود و نسبت به سیستم 20 ساله‌ی GPS، از مدیریت غیرنظامی برخوردار بوده و برای اهداف تجاری و خصوصی ایجاد شده است.

سامانه مکان یاب گالیلئو قرار است با سیستم آمریکایی مشابه یعنی جی پی اس (GPS) رقابت کند و با در اختیار داشتن 30 ماهواره در امر خدمات امداد و نجات کوهستان و دریا به کمک افراد بیاید. در نوامبر 2016، چهار ماهواره‌ی دیگر این سیستم هم نصب شد و اینک 18 ماهواره از کل 30 ماهواره‌ی آن به مرحله‌ی بهره‌برداری رسیده است.