امروز : چهارشنبه , ۰۹ آذر ۱۴۰۱

تایرهای جدید شرکت گودیر، می توانند خود را احیا کنند.

شرکت گودیر در این تایر، بانام reCharge، از مواد کامپوند موسوم به زیست فروپاش (biodegradable) استفاده کرده است. این مواد درون خود، ابریشم عنکبوتی مانند کاملاً فشرده‌شده را مشاهده می‌کنند که می‌تواند به درون تایر نفوذ کرده و در طول زمان، تایر، عاج‌های خود را بازسازی کند.

برندها و شرکت‌های پیشتاز جهانی، جدای از اینکه در چه حوزه‌ای مشغول فعالیت هستند، می‌توانند مسیر آن صنعت را به سمت دیگری از آینده‌ای جذاب پیش ببرند. حل چه این صنعت بخواهد خودرو باشد و شرکت‌هایی پیدا شوند تا با تلفیق هوش مصنوعی و خودروها، مدل‌های هوشمند به‌اصطلاح خودران را بسازند و چه بخواهد صنایع وابسته به این صنعت مانند تایرسازی باشد.

شرکت تایرسازی آمریکایی گودیر (Goodyear)، درست مانند میشلن فرانسه، در صنعت خود از پیشتازان جهانی محسوب می‌شود.

همان‌طور که همه میدانیم، تایرها چه دوست داشته باشیم چه نه بسته به کیفیتشان، دیر یا زود، فرسوده می‌شوند. درواقع می‌توان گفت که این، یک واقعیت اجتناب‌پذیر در زندگی است که هنگام رانندگی، سطح جاده و خیابان‌ها، در مرور زمان، آن‌قدر اصطکاک با سطح تایر ایجاد می‌کنند که عاج‌های تایر، کم‌کم کارایی خود را ازدست‌داده و تنها گزینه پیش روی، تعویض آن‌ها باشد.

اما شرکت‌های فعالی و پیشتاز در این صنعت، می‌خواهند کاری کنند تا طول عمر این تایرها را بالاتر ببرند. شاید هم بتوان گفت که آخرین طرح مفهومی ساخته‌شده برای این هدف، همین طرح گودیر باشد که از عجیب‌ترین، بلندپروازانه ترین و البته جذاب‌ترین طرح‌های مفهومی به شمار می‌رود.

درواقع شرکت گودیر در این تایر، بانام reCharge، از مواد کامپوند موسوم به زیست فروپاش (biodegradable) استفاده کرده است. این مواد درون خود، ابریشم عنکبوتی مانند کاملاً فشرده‌شده را مشاهده می‌کنند که می‌تواند به درون تایر نفوذ کرده و در طول زمان، تایر، عاج‌های خود را بازسازی کند.

اما چرا ابریشم عنکبوتی شکل؟ زیرا ذره به ذره این ماده طبیعی، از قوی‌ترین عناصر در طبیعت تشکیل‌شده که به تایر اجازه می‌دهد تا بدون قربانی کردن دوام خود، بتواند خود را بازسازی کند. جالب است بدانید که این بازسازی تایر در هر فصل (مانند روزهای گرم تابستان و ماه‌های سرد زمستان)، مناطق و کشورهای مختلف، بر اساس هوش مصنوعی به‌کاررفته روی آن، متفاوت بوده که می‌تواند برای هر مشتری، متناسب باسلیقه خودش، شخصی‌سازی شود.

شاکله اصلی این تایر از یک فریم سبک‌وزن و باریک ساخته‌شده است. حال معلوم نیست که این طرح مفهومی عجیب و جدید کی و چگونه قرار است به بازارهای نهایی راه پیدا کند. طرحی که بنا به گفته خود شرکت، باهدف قرار داده شدن بر روی خودروهای برقی ساخته‌شده است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: چرخان خودرو