امروز : چهارشنبه , ۰۹ آذر ۱۴۰۱

تایرهای هوشمند

مقوله اینترنت اشیاء برای خودروسازان نیز اهمیت دارد؛ خصوصا زمانی که موضوع شبکه پرسرعت 5G باشد. این دو تکنولوژی، یعنی اینترنت اشیاء و 5G به ماشین ها و قطعات آنها امکان می دهند که به اینترنت متصل شوند و دیتا را برای شرکت های سازنده خود یا دیگر ماشین ها ارسال نمایند

وقتی حرف از اینترنت اشیاء به میان می آید مردم ناخودآگاه به یاد خانه های هوشمند و لوازم خانگی هوشمندی می افتند که در سکوت با هم حرف می زنند. اما جالب آنکه مقوله اینترنت اشیاء برای خودروسازان نیز اهمیت دارد؛ خصوصا زمانی که موضوع شبکه پرسرعت 5G باشد. این دو تکنولوژی، یعنی اینترنت اشیاء و 5G به ماشین ها و قطعات آنها امکان می دهند که به اینترنت متصل شوند و دیتا را برای شرکت های سازنده خود یا دیگر ماشین ها ارسال نمایند. این دقیقا همان چیزی است که شرکت ایتالیایی سازنده تایر یعنی پیرلی (Pirelli) قصد دارد با کمک محصول تازه اش به نام سایبر تایر به آن دست پیدا کند؛ شکل پیشرفته ای از تایر هوشمند خودرو که علاوه بر ارتباط با راننده می تواند با خودروهای دیگر نیز ارتباط برقرار کند.

این روزها ماشین ها به طیف وسیعی از سنسورها و حتی دوربین ها مجهز می شوند؛ این قطعات در قالب سیستم های پیشرفته کمک راننده یا ADAS وظیفه دارند که محیط پیرامون را ببینند. برخی از آنها حتی سطوح مختلفی از حرکت خودکار را برای ماشین ها فراهم می کنند.

با این حال، تایرها تنها بخش هایی از یک ماشین هستند که با جاده در تماس هستند و در نتیجه میتوان گفت که بهترین جایگاه را برای اطلاع از شرایط مسیر و انتقال این اطلاعات به ماشین دارند. اما نباید فراموش کرد که تایر خودرو گرچه هوشمند می شود اما تا حدودی نیز خودخواه می شود و کنترل آن دشوار می گردد.

تایرهای هوشمند

از طرفی، در آینده ایده آل خودروسازان، ماشین ها صرفا هوشمند نیستند و کمی هم پرحرف می شوند. آنها میتوانند با طیف وسیعی از سیستم ها ارتباط برقرار کنند که از کنترل ترافیک گرفته تا ارتباط با دیگر ماشین ها را شامل می شود و این اتفاق سریع تر از هر سیستم انسان محوری رخ خواهد داد. البته از یاد نبریم که این اتفاق صرفا با وجود شبکه های پرسرعت 5G امکان پذیر است و بس که در آینده رخ خواهد داد.

سایبر تایر پیرلی در این صورت قادر خواهند بود که پیش از بروز هر حادثه ای ماشین های مجاور خود و راننده هایشان را از وجود خطرات احتمالی در سطح جاده با خبر کنند. در ادامه این تایرهای هوشمند میتوانند امکانی را در اختیار سیستم های کاملا خودران در ماشین ها قرار دهند که براساس کیفیت جاده ها تصمیم بگیرند تا دیگر لازم نباشد اتخاذ تصمیمات خطرناک به راننده ها محول گردد.

 

منبع: slashgear