امروز : پنجشنبه , ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

رانندگی در باران

رانندگی در باران را باید جدی بگیرید، مخصوصا در اوایل بارندگی، به علت مخلوط شدن آلودگی های سطحی مانند روغن ماشین و گرد و خاک که به طور معمول روی سطح همه خیابان ها و جاده ها هست، خطر رانندگی در باران جدی تر می شود.

نکات مهم رانندگی در باران

با شروع بارندگی سرعت مجاز تعیین شده برای تمامی معابرهای سطح شهر کاهش می یابدو این به این معنی است که باید با سرعت کمتر و احتیاط بیشتر رانندگی کنید.  این احتیاط در سرعت، برای وقتی که تازه باران شروع شده هم صادق است. یعنی وقتی که تازه زمین تر شده، اصطکاک کاهش می یابد. به خصوص در اوایل بارندگی، به علت مخلوط شدن آلودگی های سطحی مانند روغن ماشین و گرد و خاک که به طور معمول روی سطح همه خیابان ها و جاده ها هست، حتی خطر جدی تر نیز می شود.

اگر موقع رانندگی در باران مجبور به گرفتن ترمز شدید، پایتان را روی ترمز چندیدن بار پیاپی فشار دهید این کار مانع لیز خوردن خودرو می شود. البته این مسئله برای خودروهایی با ترمز ABS نیست چون رانندگانی که خودروی آنها به ترمز ABS مجهز باشد با خیال آسوده ایی رانندگی میکنند، زیرا این ترمزها برای لیز نخوردن در چنین شرایطی طراحی شده اند.

 هنگام سر خوردن، چگونه خودرو را متوقف کنیم؟

اولین نکته مهم این است که از ترمز کردن بپرهیزید زیرا ضربه زدن به ترمز در روی سطح لغزنده چرخ ها را قفل می کند و باعث لغزش و سرخوردن بیشتر می شود. باید در جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو سر می خورد (فرمان را به همان طرف بچرخانید) و هر زمان خودرو به حالت مستقیم درآمد، در جهت دلخواه خود حرکت کنید. خیلی آهسته روی ترمز فشار دهید تا از سرعت خودرو کاسته شود یا آرام روی گاز فشار دهید تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد.

 از سبقت گرفتن بپرهیزید. چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه ای به عقب خودرو می زند که موجب سر خوردن آن می شود و خودرو در جهت عکس حرکت برمی گردد. در عین حال، خودرو را در دنده نگه دارید و از خلاص کردن آن بپرهیزید، زیرا در این حالت به کم شدن سرعت کمک می کند و حداکثر کنترل را به راننده می دهد.

 از برداشتن پای خود از روی گاز به طور ناگهانی خودداری کنید و پدال گاز را به طور متعادل نگه دارید تا از سرخوردن خودرو در این وضعیت جلوگیری کنید. هنگامی هم که خودرو «بکسوات» کرد از گاز دادن های بی مورد و چرخاندن سریع چرخ ها خودداری کنید زیرا این عمل علاوه بر این که نتیجه مثبتی ندارد، خودرو را نیز عمیق تر و کامل تر در گل و لای فرو می برد.

 

گردآوری شده از سایت عصر ایران