امروز : چهارشنبه , ۰۹ آذر ۱۴۰۱

همه چیز درباره GPS

سیستم GPS در اصل برای کمک به سربازان، خودروهای نظامی، هواپیماها و ناوهای نظامی جهت تعیین دقیق موقعیت آنها در سراسر جهان طراحی شده بود و لی در دهه ۱۹۸۰ این سیستم برای استفاده غیر نظامی در دسترس عموم قرار داده شد.

با GPS بیشتر آشنا شوید

جی پی اس (GPS: GLOBAL POSHTIONING SYSTEMll)، سیستم موقعیت یاب جهانی، مجموعه ای از ۲۴ ماهواره است که در مدارهای مشخصی دورزمین می گردند و در هر مدار چهار ماهواره قرار دارد.

 این سیستم را وزارت دفاع ایالات متحده پشتیبانی می کند و گیرنده های GPS می توانند از آن به صورت رایگان استفاده کنند. به کمک این سیستم موقعیت یاب ماهواره ای، می توانید هر جای کره زمین که قرار داشته باشید، در هر شرایط آب و هوایی و در تمام ساعات شبانه روز، به کمک یک گیرنده GPS مختصات جغرافیایی محلی را که در آن قرار دازید، با دقت خوبی به دست بیاورید، به شرط آنکه بتوانید حداقل به چهار عدد از این ماهواره ها دسترسی داشته باشید.

SAT این ماهواره ها از محاسبات ریاضی ساده ای برای فرستادن اطلاعات استفاده می کنند که در روی زمین یک گیرنده این اطلاعات را دریافت و به طول، عرض و ارتفاع جغرافیایی تبدیل می کند.

وزارت دفاع ایالات متحده در سال ۱۹۷۳ این سیستم را راه اندازی کرد تا مشکلات سیستم های موقعیت یابی قدیمی را حل کند.

سیستم GPS در اصل برای کمک به سربازان، خودروهای نظامی، هواپیماها و ناوهای نظامی جهت تعیین دقیق موقعیت آنها در سراسر جهان طراحی شده بود و لی در دهه ۱۹۸۰ این سیستم برای استفاده غیر نظامی در دسترس عموم قرار داده شد.

امروزه استفاده از GPS هم در زمینه های تجاری و هم در زمینه های علمی گسترش یافته است. در زمینه تجاری به عنوان وسیله موقعیت یابی در هواپیماها، خودروها، کشتی ها و تقریباً تمام فعالیت های تفریحی خارج از منزل مانند پیاده روی، ماهیگیری و قایق سواری استفاده می شود. همچنین دستگاه GPS در علم زمین شناسی نقش بسیار مهمی دارد.

به عنوان مثال زمین شناسان از GPS به عنوان یک سیستم بسیار دقیق نقشه برداری و مطالعه در مورد زمین لرزه ها استفاده می کنند. هواشناسان هم برای پیش بینی وضعیت آب و هوا و ثبت و مطالعه موقعیت های اقلیمی جهان به سیستم GPS نیاز دارند.

GPS براساس یک سیستم رادیویی ناوبری که روی زمین مستقر می شود، طراحی شده است. این سیستم ابتدا در اوایل دهه ۴۰ میلادی طراحی شد و در خلال جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۵۶ فردوارد وینتربرگ، آزمایشی برای آزمودن تئوری نسبیت عام اینشتین طراحی کرد. در این آزمایش باید یک ساعت اتمی بسیار دقیق در یک ماهواره که به دور زمین می چرخید، قرار می گرفت.

طراحان GPS از نتایج این آزمایش برای تصحیح ساعت های ماهواره ها استفاده کرده اند. قدم بعدی زمانی برداشته شد که اتحاد جماهیر شوروی اولین ماهواره ساخته دست بشر را به فضا پرتاب کرد و این ماهواره در مدار زمین قرار گرفت.

یک تیم از دانشمندان آمریکا که روی امواج ارسالی این ماهواره کار می کردند، متوجه شدند به دلایل تأثیر دوپلر، زمانی که ماهواره در حال نزدیک شدن به آنهاست، فرکانس ارسالی بلندتر و در زمانی که ماهواره از آنها دور می شود، فرکانس ارسالی کوتاه تر است. آنها متوجه شدند با اندازه گیری این طول موج و با توجه با اینکه مختصات دقیق موقعیت خودشان را می دانند، می توانند موقعیت دقیق ماهواره را مشخص کننید.


اولین سیستم ناوبری ماهواره ای

اولین سیستم ناوبری ماهواره ای TRANSIT نام داشت که نیروی دریایی ایالات متحده آن را در سال ۱۹۶۰ راه اندازی کرد. این سیستم شامل پنج ماهواره بود که تقریباً هر یک ساعت یک بار می توانست مختصات یک محل را مشخص کند.

با اینکه برای مقاصد نظامی و غیرنظامی به دقت و سرعت بیشتری برای تعیین موقعیت یک محل نیاز بود، اما هزینه بسیار زیادی برای تحقیقات لازم بود و این مانع از پیشرفت تحقیقات می شد. اما با شدیدتر شدن رقابت بین غرب و شرق در طول جنگ سرد و زیادتر شدن خطر حمله اتمی شرق به غرب، کنگره ایالات متحده بودجه لازم برای تحقیقات در این زمینه را تصویب کرد.

در یکی از روزهای سال ۱۹۷۳، دوازده افسر ارتش ایالات متحده در پنتاگون جلسه ای تشکیل دادند و در مورد سیستم دفاعی ناوبری ماهواره ای بحث تشکیل دادند و در مورد سیستم دفاعی ناوبری ماهواره ای بحث کردند. در این جلسه بود که اصول چیزی که بعدها تبدیل به GPS امروزی شد، تصویب شد.

در سال ۱۹۸۳ یک هواپیمای مسافربری کره که ۲۶۹ مسافر داشت، از مسیر اصلیش منحرف شد و به اشتباه وارد حریم هوایی شوروی شد.ارتش شوروی هم این ورود ناگهانی را به عنوان یک حمله تلقی کرد و هواپیمای مسافربری کره را سنگون کرد. بعد از این سانحه غم انگیز، رونالد ریگان- رئیس جمهور وقت آمریکا- خواستار این شد که سیستم GPS برای استفاده های غیرنظامی و به صورت رایگان در اختیار همه قرار بگیرد.

در سال ۱۹۹۴ ساختار ۲۴ ماهواره ای GPS تکمیل شد و این ساختار تاکنون حفظ شده است. عمر مفید هر کدام از این ماهواره ها ده سال است که پس از تمام شدن این مدت، از مدار خارج می شود و ماهواره تازه ای جای آن را می گیرد. به کمک این ماهواره ها می توان مختصات بسیار قابل اطمینان هر نقطه از کره زمین را درتمام مدت شبانه روز در زمان بسیار کمی به دست آورد. GPS چگونه کار می کند؟ GPS براساس مقایسه زمان ارسال و دریافت سیگنال توسط یک ماهواره کار می کند. اختلاف زمان مشخص می کند که گیرنده GPS چقدر از ماهواره دور است.

حال با اندازه گیری مسافت از چند ماهواره گیرنده Gps می تواند کاربر را مشخص کند و حتی روی نقشه الکترونیکی نمایش دهد. یک گیرنده Gps باید حداقل سیگنال های سه ماهواره را برای تعیین دقیق دو موقعیت (طول و عرض جغرافیایی) دریافت کند و سیگنال های چهار ماهواره یا بیشتر می تواند سه موقعیت (طول، عرض و ارتفاع) را نشان دهد. sat بخش فضایی Gps از ۲۴ ماهواره تشکیل شده است که در مداری به فاصله ۲۰۰۰۰ کیلومتر از سطح زمین در حال چرخش به دور زمین هستند. هر کدام از این ماهواره ها در هر ۱۲ ساعت یک بار به دور زمین می چرخد.

این ماهواره ها به شش گروه چهارتایی تقسیم شده اند و زمان چرخش آنها به دور زمین تنظیم شده است که در هر نقطه از کره زمین، همواره حداقل شش ماهواره در خط دید قرار داشته باشند. منبع تأمین کننده انرژی ماهواره های Gps انرژی خورشیدی است. این ماهواره ها سیگنال های رادیویی(شامل اطلاعاتی درباره ماهواره) را به زمین می فرستند که یک گیرنده Gps که روی زمین قرار دارد، می تواند این سیگنال ها را دریافت کند و طول، عرض و ارتفاع جغرافیای گیرنده را مشخص کند.

یکی از مشکلاتی که در سیستم ناوبری Gps وجود دارد،گران قیمت بودن ساعت اتمی است. قیمت این ساعت ها حدود ۵۰ تا ۱۰۰ هزار دلار است که فقط در ماهواره های Gps از این ساعت ها استفاده می شود. در گیرنده های Gps معمولی روی زمین، از ساعت های معمولی دیجیتالی استفاده می شود. به همین دلیل امکان اختلال در سیستم زمانی وجود دارد.

مشکل مهم دیگر این است که ماهواره ها سیگنال های رادیویی را خارج از جو زمین ارسال می کنند. این امواج باید از اتمسفر زمین عبور کنند و اتمسفر سرعت انتقال سیگنال ها را کم می کند. بنابراین امواج با تأخیر چند صدم ثانیه ای به گیرنده های Gps می رسند اما گیرنده های Gps از وجود اتمسفر زمین خبر نداشته و محل ماهواره های ارسال کننده امواج را دورتر از موقعیت حقیقی شناسایی می کنند.

برای رفع این مشکل، از ایستگاه های (dGpsdifferentialGps) که روی زمین و در مکان های مشخصی قرار دارند، استفاده می شود. این ایستگاه ها فاصله دقیق بین ماهواره ها تا همان ایستگاه را می دانند و در صورت بروز خطای حاصل از اتمسفر زمین، این خطا را با سیگنال های رادیویی به دستگاه های گیرنده Gps انتقال می دهند تا آنها نیز از این درصد خطا با خبر باشند.
 

اما دو نکته مهم در این رابطه وجود دارد؛

اولین نکته این است که دستگاه های گیرنده Gps باید مجهز به سیستم DGps باشند و نکته دوم اینکه ایستگاه های DGps، امواج رادیویی را در همان منطقه و در اختیار گیرنده های GPS همان منطقه قرار می دهند، زیرا ضخامت اتمسفر زمین در نقاط مختلف متفاوت است و از این رو در هر ناحیه، تنها ایستگاه DGPS خاص همان ناحیه قابل استفاده است.

از دیگر مشکلات گیرنده های GPS این است که در ساختمان ها نمی توان از آنها استفاده کرد، زیرا امواج رادیویی متصاعد شده از ماهواره ها به درستی از ساختمان ها عبور نمی کنند و حتماً باید در محیط بدون مانع، از گیرنده های GPS استفاده شود. امروزه بهای گیرنده های GPS به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است و هم اکنون در کشور ما با بهایی معادل یک عدد گوشی متوسط موبایل نیز می توان یک گیرنده GPS تهیه کرد.

در کشورهای توسعه یافته از این سیستم جهت کمک به راهبری خودرو، کشتی و انواع وسایل نقلیه استفاده می شود. هر چه نقشه های منطقه ای که در حافظه گیرنده بارگذاری می شود دقیق تر باشد، سرویس هایی که از GPS می توان دریافت داشت نیز ارتقا می یابند.

برای مثال می توان از GPS مسیر نزدیک ترین پمپ بنزین، تعمیرگاه یا ایستگاه قطار را سؤال کرد و مسیر پیشنهادی را دنبال کرد. دقت مکان یابی این سیستم در حد چند متر است که بسته به کیفیت گیرنده تغییر می کند.

از سیستم محل یابی جهانی می توان در کارهایی چون نقشه برداری و مساحی، پروژه های عمرانی، کوهنوردی، کایت سواری، سفر در مناطق ناشناخته، کشتیرانی و قایقرانی، عملیات نجات هنگام وقوع سیل و زمین لرزه هر فعالیت دیگر که نیازمند محل یابی باشد، بهره برد. gps TOMTOM GO 750 مدل TOMTOM GO 750 قابلیت کنترل با صدا را با قابلیت های قبلی دستگاه های TOMTOM اضافه کرده است. البته این دستگاه GPS است.
 

نداشتن قابلیت های مربوط به ترافیک با توجه به قیمت این مدل، ناامید کننده است اما کاربرانی که از مدل استفاده می کنند، آن را یکی از زیباترین دستگاه های GPS می دانند و از تجربه رانندگی به کمک این دستگاه راضی هستند. این مدل TOMTOM اولین دستگاه GPS مجهز به کنترل صداست و تولید کنندگان این مدل روی این موضوع تبلیغات زیادی کرده اند. همچنین طراحی این مدل کمی بهتر شده است و کارایی سیستم بلوتوث آن نیز بهتر شده است اما قابلیت پایین آن در مورد وضعیت ترافیک، نکته منفی آن به شمار می رود.

GPS های TOMTOM به خاطر سادگیشان معروفند و مدل GO 750 برخلاف اینکه ظاهرش با مدل های دیگر TOMTOM کمی متفاوت است، از این قاعده مستثنا نیست.

تمام ویژگی های کلیدی این مدل، مانند مدل های قبلی است: یک صفحه لمسی که این مکان را ایجاد می کند که تمام عملیات مربوطه با تماس انگشت کاربر با این صفحه انجام شود و یک دکمه برای خاموش و روشن کردن دستگاه. قوس بیشتر طراحی فیزیکی و یک قاب نقره ای رنگ زیبا،ظاهر این مدل را از مکان های قبلی مجزا کرده است. جست و جوی یک نشانی خاص تقریباً مانند مدل های قبلی سری GO است و تفاوت اصلی در این است که این دستگاه GPS قابلیت کنترل با صدا را اضافه کرده است.

۱۴۰ دستور مختلف برای این مدل در نظر گرفته شده است که این مکان را ایجاد می کند که علاوه بر طی کردن مسیر به سمت مقصد مورد نظر، شما می توانید یک مسیر مسدود شده را دور بزنید، نقشه منطقه مورد نظر را بزرگ تر یا کوچک تر کنید، صدای دستگاه را کنترل کنید و یک محل خاص را به مجموعه محل های مورد علاقه تان اضافه کنید.

سیستم کنترل با صدا به راحتی فعال می شود/ کافی است در محیط اصلی نرم افزار این دستگاه، آیکون میکروفون را لمس کنید. حالا کافی است دستور مورد نظرتان را به GO 750 بگویید و دستگاه عمل خواسته شده را انجام بدهد. اما مانند بیشتر سیستم های تشخیص صدا، این سیستم هم اشکالات زیادی دارد.

این دستگاه معمولاً برای درست فهمیدن دستوری که کاربر می دهد، کمی مشکل دارد و کاربر باید کمی به میکروفون دستگاه نزدیک شود و با صدای بلند و واضح دستور مورد نظرش را بیان کند. یکی از قابلیت های جالب مدل های TOMTOM این مکان است که کاربران این مدل ها این امکان را دارند که نقشه هایی را که خودشان ویرایش می کنند، به اشتراک بگذارند.کاربران می توانند تغییرات جاده ها را روی نقشه تصحیح کنند، شماره تلفن ها را ویرایش کنند یا خیابان های جدید را به نقشه اضافه کنند.

سپس به کمک نرم افزاری که TOMTOM طراحی کرده است، این نقشه را آپلود کنید. نقشه شما بعد از اینکه خطاهای احتمالیش تصحیح شد، روی یک پرتال قرار می گیرد و کاربران دیگر TOMTOM می توانند از این نقشه استفاده کنند. مدت زمان کار کردن باتری در مدل GO 750 حداکثر سه ساعت است.

متأسفانه TOMTOM برای مدل GO 750 شارژر AC در نظر نگرفته است و کاربر باید به کمک کابل USB یا یک شارژر اتومبیل برای شارژ کردن دستگاه ناوبریش استفاده کند. عنوان: GPS چیست؟ ویژگی های اصلی رزولوشن: ۴۸۰*۲۷۲ سایز صفحه نمایش: ۴٫۳ اینچ حافظه داخلی: ۱۰۲۴ مگابایت اتصال بی سیم: BLUETOOTH نقاط قوت و ضعف صفحه لمسی حساس کنترل با صدا کیفیت نمایش عالی نداشتن قابلیت های ترافیکی کنترل با صدا گاهی خوب کار نمی کند. gps NAVIGON 8410 مسیر یاب ماهواره ای NAVIGON 8410 یکی از جدیدترین مدل هایNAVIGON 8410 است. این مسیر یاب می تواند اطلاعات مربوط به وضعیت ترافیک، وضعیت جوی و آب و هوا را دریافت کند و مناسب ترین مسیر را به کاربرش ارائه کند. همچنین این مسیر یاب قادر است از نقشه های گوگل برای مسیر یابی استفاده کند.علاوه بر این، کاربران این مسیر یاب تا دو سال بعد از خریدن این محصول می توانند به نقشه های NAVIGON دسترسی داشته باشند و از آنها استفاده کنند.

این مدل طراحی چشمگیری دارد. با طراحی باریک و قاب فلزی و نقره ای رنگ آن می تواند یک همراه زیبا برای رانندگی شما باشد. مدل ۸۴۱۰ یک صفحه نمایش پنج اینچی دارد که در بین مسیر یاب های ماهواره ای، یکی از بزرگ ترین صفحه های نمایش به شمار می رود و جزئیات صفحه نمایش برای کاربر به راحتی می تواند قابل دیدن باشد.بالای دستگاه تنها یک دکمه قرار دارد که کار روشن و خاموش کردن دستگاه را بر عهده دارد. یک حفره تقریباً غیرقابل رؤیت در جلوی دستگاه قرار دارد که میکروفون دستگاه به شمار می رود.

زیر دستگاه هم یک ورودی شارژر USB، پورت مموری SD و خروجی هدفون قرار دارد. طراحی این مدل NAVIGON بسیار زیبا و حرفه ای است و ممکن است بسیاری از مسیریاب های دیگر در برابر این مدل یک مسیر یاب غیرحرفه ای به نظر برسند. طرح این مسیر یاب NAVIGON، نمونه ای از طراحی پیچیده در عین سادگی است. عنوان: GPS چیست؟

صفحه نمایش این مسیر لمسی است و به طور کامل با این صفحه نمایش کنترل می شود. برای کاربران اروپایی، نقشه تمام کشورهای اروپایی (شامل نقشه ۴۰ کشور اروپایی) در دسترس است.

کاربر می تواند از طریق بلوتوث، تلفن همراهش را به مسیر یاب متصل کند و مقصد مورد نظرش را به مسیر یاب بدهد. همچنین وارد کردن آدرس به صورت دستی کار ساده ای است. کد پستی، شهر، خیابان و شماره را به این مسیر یاب می دهید و مسیریاب محلی را که در آن قرار دارید روی نقشه مشخص می کند، سه مسیر مختلف را به شما پیشنهاد می کند، مسافت و زمان تقریبی هر کدام از این مسیر ها را هم نمایش می دهد.

NAVIGON 8410 قابلیت کنترل شدن با صدا را هم دارد. برای فعال کردن این قابلیت کافی است انگشتتان را به کنار دستگاه بکشید. اما قابلیت برای تشخیص دادن صدا کمی پایین است و باید کمی تلاش کنید تا بتوانید فرمانی را که می خواهید به درستی به مسیر یاب بگویید. اما زیاد نگران نباشید، مسیر یاب برای اینکه مطمئن شود شما را به مقصد مورد نظرتان خواهد برد، بعد از اینکه شما آدرس را به مسیر یاب گفتید، مقصد مورد نظر را برای شما تکرار می کند و از شما می خواهد که آن را تأیید کنید.

اگر اشتباهی رخ داده باشد، شما می توانید مسیر را مجدداً تصحیح کنید. یکی از جذاب ترین قابلیت های این مسیر یاب،قابلیت نمایش سه بعدی آن است. در این حالت می توانید خیابان ها و ساختمان های محلی را که در آن رانندگی می کنید، به صورت سه بعدی در مونیتور این دستگاه ببینید. هر وقت هم که از این حالت خسته شدید، می توانید نمایش سه بعدی را غیرفعال کنید، به حالت نمایش دو بعدی برگردید و به رانندگی ادامه بدهید. gps MIO C725 مسیریاب MIO C725 طوری طراحی شده است که تعداد زیادی از قابلیت های مربوط به مولتی مدیا را ارائه می کند. به این ترتیب این مسیریاب قادر است زمانی را که پشت فرمان اتومبیل مشغول رانندگی هستید، به زمان لذت بخشی تبدیل کند.

نخستین چیزی که در مورد این مسیریاب به چشم می آید، صفحه نمایش هفت اینچی آن است. صفحه نمایش هفت اینچی این مسیریاب، نسبت به مسیریاب های دیگر، بسیار بزرگ تر است و این صفحه نمایش بزرگ می تواند برای تماشای فیلم و برنامه های تلویزیون مناسب باشد. بله، این مسیریاب قادر است به کمک آنتنی که با آن اطلاعات مربوط به ترافیک را دریافت می کند، برنامه های تلویزیونی را هم دریافت کند. البته این دستگاه برای اتومبیل های کوچک مناسب نیست، زیرا صفحه نمایش بزرگ آن فضای زیادی از دید راننده را اشغال می کند. عنوان: GPS چیست؟

دیگر ویژگی این دستگاه این است که به راحتی قابل حمل است. همراه دستگاه یک روکش چرمی ارائه می شود که می تواند نقش محافظ را برای دستگاه بازی کند. به این ترتیب و با توجه به اینکه این دستگاه قادر است فرمت های صوتی و تصویری مختلفی را پشتیبانی کند، این مسیریاب می تواند به عنوان یک پلیر قابل حمل استفاده شود. ظاهر این مسیریاب طوری طراحی نشده است که یک محصول جذاب به نظر بیاید. در طراحی آن خلاقیت چشمگیری وجود ندارد و جنس قاب پلاستیکی آن کمی از حد متوسط بالاتر است.

ضخامت این مسیر یاب ۲۳ میلی متر است و نسبت به مسیریاب های دیگر کمی ضخیم تر است. طراح این مدل سعی کرده است که تعداد دکمه های محصول را به حداقل برساند. این مسیریاب فقط سه دکمه دارد که همگی بالای آن قرار گرفته اند. یکی برای خاموش و روشن کردن مسیر یاب، دومی برای رفتن به حالت پخش تلویزیون و سومی برای قطع کردن صدای دستگاه. این مسیریاب دارای ورودی USB 2.0 و پورت مموری SD است.

همچنین ورودی تصویر این مسیریاب این امکان را به کاربر می دهد که ازر این مسیریاب به عنوان یک مونیتور کوچک برای تماشای فیلم استفاده کند. دستگاه می تواند با یک شارژر AS شارژ شود و این امکان را به وجود می آورد که هر جا که کاربر به برق دسترسی داشته باشد، بتواند از این دستگاه استفاده کند. مثل هر وسیله دیگری، این مسیریاب هم نواقصی دارد و مهم ترین نقص آن نداشتن قابلیت اتصال از طریق بلوتوث است. این دستگاه از WI-FI پشتیبانی نمی کند.
 

بنابراین این مسیریاب قادر نیست به راحتی به فهرست تلفن ها و آدرس های تلفن همراه شما دسترسی داشته باشد. ویژگی های اصلی رزولوشن: ۴۸۰*۸۰۰ اندازه صفحه نمایش: ۷ اینچ حافظه داخلی: ۶۴ مگابایت قابلیت پشتیبانی از کارت حافظه تا حجم ۲ گیگابایت قابلیت پخش تصاویر ویدئو و MP3 نقاط قوت و ضعف صفحه نمایش ۷ اینچی قابلیت اتصال بلوتوث و WI-FI ندارد. gps GARMIN NUVI 3790T GARMIN سعی کرده است این مدل از مسیریاب های ماهواره ای اش را باریک تر از مدل های قبلی بسازد. این مدل با داشتن ۱۲۲ میلی متر طول و ۷۵ میلی متر عرض، تنها ۸/۹ میلی متر ضخامت دارد که این تقریباً نصف ضخامت مدل های دیگر مسیریاب های GARMIN است.این مدل حتی از IPHONE 4 هم نازک تر است. وزن این مدل هم کمی بیشتر از ۱۱۳ گرم است. وزن و ضخامت کم این مدل، ویژگی مناسبی است که باعث می شود به راحتی درون جیب قرار بگیرد.

تنها دکمه فیزیکی دستگاه بالای قاب دستگاه قرار دارد. اگر آن را یک بار فشار دهید، دستگاه قفل می شود و اگر دکمه را فشار دهید و در همان حالت نگه دارید، دستگاه خاموش (یا روشن) می شود. در لبه سمت راست دستگاه پورت مموری MICRO SD قرار دارد. در زیر دستگاه ورودی کابل MICRO-USB قرار دارد و در کنار لبه سمت چپ حفره کوچکی قرار گرفته که در واقع میکروفن دستگاه است

از طریق این میکروفن کاربر می تواند مسیریاب را از طریق صدا کنترل کند. صفحه نمایش این دستگاه مانند بسیاری از مسیریاب های جدید، لمسی است. اندازه این صفحه نمایش ۴/۳ اینچ است و رزولوشن آن ۸۰۰ در ۴۸۰ پیکسل است. صفحه نمایش این مدل «خازنی» است که باعث می شود عکس العمل آن سریع تر و بهتر باشد.

این ویژگی وقتی که بخواهید روی صفحه نمایش دستگاه چیزی را تایپ کنید ویژگی مهمی به شمار می رود. اما نکته بد این تکنولوژی صفحه نمایش آن است که برای کار کردن با آن، حتماً باید با سطح پوستی انگشت صفحه نمایش آن را لمس کنید و اگر دستکش در دستتان باشد، نمی توانید با صفحه نمایش کار کنید بنابراین استفاده از این مسیریاب در مناطقی که آب و هوای سرد دارند، مناسب نیست. عنوان: GPS چیست؟

در داخل این مسیریاب یک حسگر قرار دارد که می توان وضعیت آن را نسبت به افق تشخیص بدهد و جهت تصویر را با این وضعیت تنظیم کند و در یکی از وضعیت های افقی یا عمودی قرر بدهد. وضعیت افقی می تواند هنگام رانندگی مناسب باشد و وضعیت عمودی برای زمان پیاده روی.

ویژگی های اصلی اندازه صفحه نمایش: ۴/۳ اینچ رزولوشن تصویر: ۴۸۰*۸۰۰ اتصال: بلوتوث، USB نقاط قوت و ضعف ضخامت و وزن کم دریافت اطلاعات ترافیک به صورت رایگان هنگامی که دستگاه را در دست می گیرید دستگاه اطلاعات مربوط به ترافیک را نمی تواند دریافت gps MOTOROLA MOTONAV TN765T این دستگاه مسیریاب ماهواره ای تولید MOTOROLA با صفحه نمایش نسبتاً بزرگ آن، از دیگر مسیریاب های ماهواره ای مجزا می شود. صفحه نمایش MOTOROLA MOTONAV TN765T 5,1 اینچ است. نسبت ابعاد آن۲/۳۹:۱ است که از صفحه نمایش های مسیریاب های دیگر که معمولاً نسبت آنها ۱۶:۹ است، عریض تر است.این نسبت ابعاد باعث می شود ارتفاع این مسیریاب نسبت به دیگر مسیریاب هایی که صفحه نمایش بزرگ دارند، کمتر شود و این یعنی این مسیریاب قسمت کمتری از فضای دید راننده را اشغال می کند.

این مسیریاب نسبت به مسیریاب های جدید تعداد بیشتری دکمه فیزیکی دارد. در قسمت بالایی این دستگاه دکمه های خاموش و روشن و کلید دسترسی به موی اصلی قرار گرفته است. در لبه سمت چپ دکمه هایکم و زیاد کردن و قطع کردن صدا قرار دارد.

در لبه سمت راست هم دکمه های زوم و زوم بک و یک دکمه قابل تعریف قرار دارد. در قسمت زیر دستگاه محل مموری MICRO SD و ورودی کابل MICRO-USB قرار دارد. مسیریاب MOTOROLA MOTONAV TN765T تمام امکانات و قابلیت های استاندارد یک مسیریاب را ارائه می کند. وقتی که شارژر دستگاه وصل باشد، می تواند اطلاعات مربوط به ترافیک بزرگراه ها را به صورت رایگان دریافت کند.

این مسیریاب قابلیت اتصال بلوتوث هم دارد و می تواند از طریق بلوتوث به یک تلفن همراه متصل شود و اس ام اس های کاربر را با صدای بلند بخواند. همچنین تعداد زیادی اس ام اس آماده در حافظه دستگاه وجود دارد که کاربر می تواند بدون اینکه دستش را از فرمان اتومبیل بردارد، برای فرد مورد نظرش، اس ام اس بفرستد. یکی از قابلیت های منحصر به فرد این مسیریاب، امکان برنامه ریزی سفر است.

می توانید مکان های مختلفی را که در یک روز قصد دارید بروید، به این مسیریاب بدهید و از آن بخواهید بهترین ترتیب را برای سفر به این نقاط ارائه کند. مسیر یاب، مسیری را به شما پیشنهاد می کند که در کم ترین زمان و با طی کم ترین مسافت بتوانید به تمام نقاطی که می خواهید بروید. عنوان: GPS چیست؟

ویژگی های اصلی اندازه صفحه نمایش: ۵/۱ اینچ رزولوشن: ۸۵۴*۳۵۸ قابلیت پشتیبانی از کارت حافظه تا حجم ۴ گیگا بایت قابلیت اتصال بلوتوث نقاط قوت و ضعف نقشه هایی با جزئیات دقیق و مفید در دریافت اطلاعات کند است، روی مقصد نهایی دیر ثابت می شود. gps MAGELLANROADMATE 1470 ROADMATE 1470 تمام ویژگی های معمولی مسیریاب همرده خودش را دارد. طول این دستگاه ۱۳۲ میلی متر، عرض آن ۸۴٫۵ میلی متر و ضخامت آن ۱۸ میلی متر است. این مسیریاب با ضخامت کم اش یکی از نازک ترین مسیریاب های موجود است و این ضخامت کم، حمل کردن آن را بسیار آسان کرده است.

مانند بیشتر مسیریاب های مدرن، صفحه نمایش RIADMATE 1470 هم رنگی و هم لمسی است. اندازه صفحه نمایش این مدل ۴/۷ اینچ است که یک صفحه نمایش مناسب و قابل توجه به شمار می رود.صفحه نمایش این مسیریاب به گونه ای طراحی شده است که نور خورشید را بازتاب ندهد. این ویژگی برای کسانی که می خواهند در مناطق آفتابی رانندگی کنند، بسیار قابل توجه است. دکمه خاموش و روشن کردن دستگاه در لبه بالایی قرار دارد و وقتی که این دکمه را فشار دهید،شمارش معکوس از پنچ تا یک آغاز می شود و کاربر می توان در این چند ثانیه عمل خاموش شدن را کنسل کند.

زیر دستگاه ورودی حافظه MINI-USB و MICRO-SD قرار گرفته است. از ورودیMINI-USB می توانید برای شارژ کردن دستگاه و یا وصل کردن آن به یک کامپیوتر استفاده کنید. عنوان: GPS چیست؟

سرعت عکس العمل صفحه نمایش لمسی این مدل بسیار بالاست و این باعث می شود که انجام عملیات با آن سریع تر باشد. اما صفحه کلیدی که روی صفحه نمایش به نمایش در می آید، QWERTY نیست و به ترتیب حروف الفبا مراب شده است. این باعث می شود که سرعت نوشتن کاربر(به دلیل ناآشنا بودن این صفحه کلید) پایین باشد.

این مسیریاب قابلیت نمایش سه بعدی هم دارد و به راحتی می توان بین دو حالت دو بعدی و سه بعدی سوئیچ کرد. همراه این مسیریاب آنتن دریافت اطلاعات ترافیک وجود ندارد ولی به کمک یک آنتن گیرنده موج FM می تواند به اطلاعات ترافیک دسترسی داشته باشد. روی هم رفته، این مدل از مسیریاب های ماهواره ای، نسبت به مدل های همرده اش، قیمت کمتری دارد. صفحه نمایش آن بزرگ تر، سرعت عکس العمل آن بیشتر و امکانات و قابلیت های آن بیشتر است.

هنگام خریدن این محصول دقت کنید: در ابتدا تنها نقشه کشورهای آمریکا، کانادا و پورتوریکو روی آن قرار دارد. ویژگی های اصلی اندازه صفحه نمایش: ۴/۷ اینچ رزولوشن: ۲۷۲*۴۸۰ پشتیبانی از حافظه خارجی MICRO SD نقاط قوت و ضعف صفحه نمایش لمسی سرعت عکس العمل بالایی دارد. صفحه کلید QWERTY نیست. gps NEXTAR 43LT اگر شما یک فرد پرمشغله هستید و به خاطر شغلی که دارید، مجبورید که از شهری به شهر دیگر سفر کنید و نمی خواهید وقت تان را در ترافیک تلف کنید یا در مسیرهای انحرافی راه خودتان را گم نکنید، بهترین کار ممکن این است که از یک مسیر یاب ماهواره ای استفاده کنید. سیستم های مسیریاب ماهواره ای به خاطر قیمت نسبتا بالایی که دارند، معمولاً از طرف کسانی که نمی خواهند این مقدار پول را بابت این سیستم بپردازند،کنار گذاشته می شوند و به جای آن از همان نقشه های کاغذی قدیمی استفاده می کنند.

اما nextar 43Lt نسبت به مسیریاب های رده بالا قیمت بسیار پایین تری دارد. بنابراین اگر می خواهید به راحتی محل هایی را که می خواهید، پیدا کنید، مناسب ترین مسیرها را به سادگی انتخاب کنید و از رانندگی تان بیشتر از همیشه لذت ببرند، nextar43lt می تواند یک همراه خوب برای سفر شما باشد. اندازه صفحه نمایش این مدل ۴/۳ اینچ است و رزولوشن آن ۲۷۲*۴۸۰ پیسکل است. این اندازه برای یک مسیریاب ماهواره ای اتومبیل اندازه مناسبی است و نه دید راننده را محدود می کند و نه آن قدر کوچک است که راننده در دیدن جزئیات دچار مشکل شود.

سیستم هدایت این مسیریاب ماهواره ای ساده است و استفاده از آن پیچیده و گیج کننده نیست. در این حالت مسافت مانده به پیچ بعدی قسمت سمت چپ بالای صفحه قرار دارد، نام خیابان بعدی را می توانید در قسمت وسط بالای صفحه پیدا کنید و مدت زمان باقیمانده تا رسیدن به مقصد هم در قسمت پایین چپ صفحه قابل مشاهده است. این مسیریاب حالت سخنگو هم دارد که در این حالت مسیریاب به شما می گوید که چه زمانی و به چه سمتی باید بپیچید

این مسیریاب قابلیت اتصال بلوتوث ندارد و حافظه کمتری برای ذخیره کردن اطلاعات مربوط به نقشه دارد. اما اگر نمی خواهید از این امکانات استفاده کنید و نمی خواهید بابت آنها پول اضافی پرداخت کنید، nextra43lt انتخاب مناسبی می تواند باشد. عنوان: GPS چیست؟
بیشتر بدانید:   راهكار‌هاي محافظت از گوشي

ویژگی های اصلی اندازه صفحه نمایش:۴٫۳اینچ رزولوشن:۲۷۲*۴۸۰ حافظه داخلی ندارد. از حافظه های جانبی sd پشتیبانی می کند. نقاط قوت و ضعف قیمت پایین نمایش سه بعدی اتصال بلوتوث ندارد. مسیریاب ماهواره ای روی تلفن همراه gps GARMINasusm20 حاصل همکاری یک شرکت مشهور تولید دستگاه های ناوبری ماهواره ای، Garmin و یک کمپانی پیشرو در زمینه تکنولوژی asus، تاکنون دو دستگاه تلفن همراه با قابلیت های مسیریابی garmin-asus بوده است.

اولین محصول این همکاری، مدل L60 بود که سیستم عامل آن لینوکس است. صفحه نمایش این دستگاه ضد بازتابش نور است که ویژگی بسیار مناسبی برای مسیر یاب های اتومبیل است.دومین محصول مشترک این دو شرکت، مسیریاب-موبایلgarmin asusm20 است که سیستم عامل آن ویندوز موبایل۶/۱ (wm6.1) است. اولین چیزی که در مورد مدل m20 به چشم می آید،اندازه کوچک آن است. ابعاد این مدل ۹۵٫۳ در ۵۲٫۵ در ۱۲٫۸ میلی متر است که باعث می شود ظاهر بسیار جمع و جوری داشته باشد.

وزن آن تنها ۹۹ گرم است. با داشتن این وزن و ابعاد، می توان به راحتی این تلفن همراه را در داخل جیب و یا یک کیف دستی کوچک حمل کرد. این تلفن همراه طراحی زیبا و مدرنی دارد. صفحه اصلی m20 تنها یک جفت دکمه برای عملیات مربوط به تلفن و یک پد کنترلی برای چهار جهت اصلی دارد.

صفحه اصلی این گوشی صیقلی و براق است و قسمت پشت آن از جنس پلاستیک است. روی هم رفته طراحی این دستگاه ساده، زیبا، مدرن و جذاب است. نکته ای که در مورد گوشی های کوچک و سبک وجود دارد این است که فضای زیادی برای داشتن یک صفحه نمایش بزرگ وجود ندارد. این موضوع در مورد m20 هم صدق می کند و اندازه صفحه نمایش vga آن تنها ۲٫۸ اینچ است. این اندازه یک اندازه معمول برای یک تلفن هوشمند معمولی است.

اما معمولاً صفحه نمایشی که برای این تلفن های همراه به کار می رود، qvga هستند که رزولوشن آنها یک چهارم صفحه نمایش های vga است. همان طور که احتمالاً می توانید تصور کنید، با داشتن یک صفحه نمایش کوچک با چهار برابر رزولوشن گوشی های معمول، m20 نسبت به صفحه نمایش های qvga، تصاویر و متن های بسیار ظریف تر و باکیفیت تر خواهد داشت. اما رزولوشن بالاتر همیشه خوب نیست.

مشکل زمانی به وجود می آید که بخواهید روی یک آیکون کوچک یا یک لینک کلیک کنید. برای این کار تقریباً همیشه به قلم گوشی نیاز خواهید داشت. برای شارژ کردن وصل کردن به کامپیوتر و وصل کردن هدفون، در قسمت زیر گوشی یک ورودی mini-usb قرار گرفته است. ممکن است ترجیح بدهید از هدفون های معمولی خودتان استفاده کنید.

تولید کنندگان این گوشی فکر این موضوع را هم کرده اند و یک تبدیل کننده همراه گوشی قرار داده اند. عنوان: GPS چیست؟ m20 کارت حافظه جانبی نمی خورد و تنها از حافظه داخلی آن که چهار گیگابایت است، می توانید استفاده کنید. قابلیت های اتصال بی سیم m20 با استانداردهای روز هم خوانی دارد و از سیستم های بلوتوث، wi_fi و hsdpa پشتیبانی می کند.

از آنجا که m20 نام garmin را هم یدک می کشد، بالطبع دارای امکانات مسیریابی نیز خواهد بود. سخت افزار مسیریاب m20 از پردازنده gualcomm msm7200a است. این پردازنده در بین تلفن های همراه هوشمند بسیار معمول است و در اینجا تنها تفاوت در نرم افزار m20 است. وقتی m20 را روشن می کنید، سه آیکون بزرگ روی صفحه آن می بینید. یکی برای وارد شدن به قسمت نرم افزارهای مربوط به تلفن همراه و دو تای دیگر برای وارد شدن به قسمت های جست و جو و دیدن نقشه مسیرها در نظر گرفته شده است.

در قسمت بالای صفحه هم چند آیکون برای دسترسی سریع به چند نرم افزار قرار گرفته است که کاربر می تواند متناسب با نیاز خودش آنها را انتخاب کند.

در کنار نشانگر سیگنال تلفن، یک نشانگر سیگنال gps قرار گرفته است. با کلیک کردن روی آن پنجره ای باز می شود که می توانید به کمک آن یک محل خاص یا یک آدرس را جست و جو کنید و یا از محل های نزدیک شما باخبر شوید. به این ترتیب می توانید به راحتی بدانید خودپردازها، رستوران ها و پارکینگ های نزدیک شما دقیقاً کجا قرار دارند.

اما صفحه نمایش کوچک ۲/۸ اینچی m20 باعث می شود این دستگاه به عنوان مسیریاب اتومبیل چندان مناسب نباشد. ویژگی های اصلی اندازه صفحه نمایش: ۲/۸ اینچ رزولوشن صفحه نمایش: ۶۴۰*۴۸۰ حافظه داخلی: چهار گیگا بایت از حافظه جانبی پشتیبانی نمی کند. نقاط قوت و ضعف امکانات و قابلیت های gps بسیار خوبی دارد. سبک و زیباست. صفحه نمایش آن کوچک است. شارژ باتری دوام زیادی ندارد. gps nokia n97 nokia n97 بهترین محصول شرکت نوکیا از لحاظ سیستم ناوبری و gps است. این گوشی موبایل طراحی بسیار زیبایی دارد، از نظر سخت افزاری بسیار قدرتمند است و بیشترین امکانات و قابلیت های ممکن را دارد. همچنین این مدل اولین مدل گوشی های نوکیاست که یک صفحه نمایش لمسی بزرگ دارد.

اندازه صفحه نمایش آن ۳/۵ اینچ است. قابلیت اتصال بی سیم n97 از طریق بلوتوث و wi-fi است. از سیستم g3.5 هم پشتیبانی می کند و می تواند از طریق بلوتوث به یک مودم تبدیل شود. اما قابلیت اتصال usb ندارد و در حالتی که از طریق بلوتوث به یک لپ تاپ وصل شود، مقدار مصرف باتری آن زیاد است. عنوان: GPS چیست؟ دوربین پنج مگاپیکسلی این گوشی هم یکی از ویژگی های مناسب آن است و می تواند انتخاب مناسبی برای کسانی باشد که دوست دارند با موبایلشان عکاسی کنند. n97 صفحه کلید qwerty دارد که زیر صفحه نمایش آن قرار گرفته است. کاربر می تواند صفحه نمایش را به صورت کشویی باز کند و از ین صفحه کلید استفاده کند.

اما قابلیت مهمی که در اینجا ما را به مدل n97 نوکیا علاقه مند کرده است، قابلیت ها و امکانات gps این مدل نوکیاست.n97 از نقشه هایی که خود نوکیا تهیه کرده است، برای مسیریابی استفاده می کند.

برخلاف نقشه های گوگل، نقشه های نوکیا می توانند روی دستگاه ذخیره شوند و دیگر نیازی نیست که برای استفاده مجدد از یک نقشه خاص، آن نقشه به طور کامل بارگذاری شود. بنابراین می توانید یک بار نقشه تمام جهان را که تنها چهار گیگابایت است روی n97 دانلود کنید و با خیال راحت به هر جای دنیا که می خواهید سفر کنید.

اما نقشه های نوکیا نسبت به گوگل، امکانات کمتری دارند. به عنوان مثال شما نمی توانید مقصد مورد نظرتان را روی یک نقشه نوکیا علامت گذاری کنید. حافظه داخلی ۳۲n97 گیگابایت است و می تواند از یک حافظه جانبی ۱۶ گیگابایتی هم پشتیبانی کند. این مقدار حافظه برای یک تلفن همراه که بخواهد هم به عنوان مسیریاب استفاده شود و هم یک پخش کننده موسیقی هم باشد، مناسب است.

ویژگی های اصلی اندازه صفحه نمایش: ۳/۵ اینچ رزولوشن: ۳۶۰*۶۴۰ حافظه داخلی :۳۲ گیگابایت از حافظه جانبی تا حجم ۱۶ گیگابایت پشتیبانی می کند. قابلیت اتصالwi-fi و hsdpa دوربین ۵ مگا پیکسل نقاط قوت و ضعف حافظه داخلی ۳۲ گیگابایتی، قابلیت ها و امکانات معمول یک مسیریاب ماهواره ای را دارد. پردازنده کمی ضعیف است و عملیات به کندی انجام می شود. صفحه نمایش لمسی به خوبی کار نمی کند. gps samsung 18000 omnia 11 omnia 11 یکی از بهترین گوشی های هوشمند سامسونگ است. صفحه نمایش این مدل wvga amoled است.wvga به اشاره می کند که رزولوشن این صفحه نمایش ۸۰۰*۴۸۰ پیکسل است. البته این رزولوشن در بین صفحه نمایش های تلفن های هوشمند چندان خارق العاده نیست.

نکته مهم amoled بودن آن است. این ویژگی باعث می شود که صفحه نمایش این گوشی کیفیت بسیار بالا و خارق العاده ای داشته باشد. قدرت پردازنده ۸۰۰omnia 11 مگاهرتز است که در بین گوشی های هوشمند، یکی از سریع ترین پردازنده ها به شمار می رود. حافظه داخلی این گوشی سامسونگ دو گیگابایت است و مدل های ۸ و ۱۶ گیگا بایتی آن ها در بازار موجود است. omnia 11 از حافظه جانبی تا حجم ۳۲ گیگا بایت پشتیبانی می کند.

سیستم عامل این موبایل هوشمند ویندوز موبایل ۶٫۱ است و نسخه ۶٫۵ هم می تواند روی آن نصب شود. همچنین اتصال wi-fi را هم دارد. عنوان: GPS چیست؟ اما نکته مهم این است که این گوشی از سیستم gps پشتیبانی می کند.این مدل گوشی سامسونگ یک گیرنده داخلی gps دارد و قابلیت پشتیبانی از سیستم a-gps را هم دارد.

a-gps سیستمی است که می تواند امکان دسترسی به نقشه های محلی را در زمان کوتاه تری فراهم کند. دسترسی به اطلاعات gps با سیستم a-gps چیزی در حدود پانزده ثانیه طول می کشد و در حالت معمولی این زمان در حدود یک دقیقه است.omnia 11 18000 صفحه نمایشی به اندازه ۳/۷ اینچ دارد که می تواند اندازه بسیار مناسبی برای یک مسیر یاب ماهواره ای اتومبیل باشد.

متأسفانه در ابتدا یک نرم افزار مسیریابی روی این گوشی سامسونگ نصب نشده است اما نرم افزار ناوبری route66 می تواند یک انتخاب مناسب برای omnia11 18000 باشد. به کمک این نرم افزار می توانید نقشه های گوگل را روی omnia 18000 بارگذاری کنید و از قابلیت های مسیریابی این گوشی بهره مند شوید.

ویژگی های اصلی اندازه صفحه نمایش: ۳/۷ اینچ رزولوشن: ۴۸۰* حافظه داخلی: ۱۶گیگابایت از حافظه جانبی تا حجم ۳۲ گیگابایت پشتیبانی می کند. قابلیت اتصال wi-fi ،hsda و dlna نقاط قوت و ضعف صفحه نماش amoled که تصاویر را با کیفیت بسیار بالایی نمایش می دهد. صفحه نمایش زیر نور به خوبی دیده نمی شود.

 

منبع: برسام / ناریا