امروز : چهارشنبه , ۰۹ آذر ۱۴۰۱

نصب دستگاه‌های جدید لرزه‌نگاری و GPS در کشور

وزیر کشور با صدور دستور برای نصب دستگاه های جدید لرزه نگاری و GPS اعلام کرد: سازمان لرزه نگاری و نقشه برداری موظف به شناسایی مناطق اولویت دار شدند.

دستور وزیر کشور برای نصب دستگاه‌های جدید لرزه‌نگاری و GPS در کشور

 رحمانی فضلی در جلسه متخصصین و اساتید برجسته کشوری در حوزه زلزله‌شناسی، از آمادگی نصب دستگاه های جدید لرزه نگاری و GPS در مناطق مختلف کشور خبر داد و از سازمان لرزه نگاری و سازمان نقشه برداری خواست تا مناطق اولویت دار خود را هر چه زودتر به سازمان مدیریت بحران معرفی کنند.

وزیر کشور در ادامه این جلسه بر فرهنگ سازی و آموزش در هنگام زلزله از سوی رسانه‌های جمعی به خصوص صدا و سیما تاکید کرد و گفت: فرهنگ سازی و آموزش نقش بسیار مهم در نحوه برخورد و مواجهه مردم در هنگام زلزله دارد لذا سازمان مدیریت بحران باید با همکاری صداوسیما نسبت به تهیه برنامه های آموزشی اقدام کند.

اساتید و متخصصین زلزله شناسی در این جلسه آخرین وضعیت رفتارهای زلزله در استان‌های کرمان، کرمانشاه، البرز و تهران را مورد بررسی قرار دادند.

پیش بینی زلزله با ردیاب جی پی اس

امروزه در کشور آمریکا دستگاهی به نام ردیاب جی پی اس استفاده می شود که باعث می شود که زلزله را پیش بینی کند و باعث کاهش تلفات جانی شود با وجود کامپیوتر و روی کارآمدن تکنولوژی دستگاه ردیاب جی پی اس به کمک دانشمندان آمده است که با آن بتوانند وقوع بلای طبیعی چون زلزله و سیل و طوفان را پیش بینی کنند و در واقع مرکز کانون زلزله را تشخیص دهند.


شاید بگویید که چگونه می توان با جی پی اس به این داده ها دست یافت دستگاه جی پی اس در ایستگاه هایی در مناطق زلزله خیز استفاده می شود و در واقع پس از وقوع پس لرزه های خفیف این ایستگاه ها داده هایی حاکی از روی کار آمدن زلزله ای قوی به ما خبر می دهند که همین اطلاعات باعث می شود که دانشمندان به مردم اطلاع دهند که منطقه را تخلیه کنند تا مانع از تلفات جانی بیشتر شوند.
در واقع این ایستگاه ها با ارتباط گرفتن موج های زلزله به دانشمندان اطلاعات قوی می دهند و با ترکیب شتاب سنج باعث می شوند که  وقوع زلزله را پیش بینی کنند در سال های گشته دانشمندان از ایستگاه های زیادی در شهری به صورت آزمایشی استفاده کرده اند تا بتوانند پیش بینی زلزله با ردیاب جی پی اس انجام دهند که این آزمایشات با موفقیت رخ داده است .
جالب است بدانید با این ایستگاه ها می توان حتی سیل و طوفان را هم پیش بینی کرد در واقع با رطوبت سنجی که در دستگاه ها وجود دارد می توانند این ایستگاه ها از وقوع سیل و طوفان خبر دهند و از ویژگی های برجسته این ایستگاه ها این است که می توان آنها را به صورت آنلاین ردیابی کرد و مطمئن بود که در حال حاضر این اطلاعات از کدام ایستگاه برای ما فرستاده می شود.
استفاده از ردیاب جی پی اس در صنعت هوایی و زمینی استفاده می شود و به نوعی در دنیای امروزه استفاده های زیادی از آنها می شود.

 

منبع: مهر/ payamgps