آخرین وضعیت خودروهای دپو شده

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره آخرین وضعیت خودرو‌های دپو شده در گمرک گفت: وزیر صنعت به ما وعده داده که از امروز پروسه ترخیص این خودرو‌ها آغاز می‌شود اما تا الان خبری نشده است.

آخرین وضعیت خودروهای دپو شده از زبان واردکنندگان

مهدی دادفر آزادسازی خودروهای وارداتی از گمرکات کشور را در گرو تصمیمات وزارت صنعت دانست و افزود: بانک مرکزی و گمرک مانع آزادسازی این خودرو‌ها نیستند، وزیر صنعت نیز روز گذشته به ما وعده داد که از امروز مراحل ترخیص خودروهایی که به صورت قانونی وارد شده‌اند انجام می‌شود که البته تا الان هیچ اتفاقی نیفتاده است.وی با اشاره به اظهارات رییس کل گمرک کشور مبنی بر ترخیص 200خودرو تا هفته گذشته، بیان کرد: مراحل ترخیص این خودرو‌ها در خرداد ماه انجام شده بود اما در نهایت اجازه ترخیصشان را ندادند، در حال حاضر نیز از گمرک خارج نشده‌ و پشت درب خروج مانده است.
 
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو همچنین با اشاره به موضوع متروکه شدن این خودرو‌ها اظهار کرد: متروکه کردن این خودروها در دو حالت امکان‌پذیر است؛ آن هم این که یا این خودروها را اظهار نکرده باشیم، یا درخواست تمدید آن‌ها را در گمرک نداده باشیم که البته هر دو کار را انجام داده‌ایم.
 
دادفر اضافه کرد: همچنین ما درحال حاضر خواستار آزادسازی این خودرو‌ها هستیم اما گرفتار قوانین و مقررات شب و صبحی دولت شده‌ایم، به همین خاطر متروکه کردن این خودرو‌ها تنها اجهاف در حق مردم است چرا که بار‌ها اعلام کرده‌ام این خودرو‌ها تنها اموال عمومی‌اند ولاغیر.
 
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره آینده این خودرو‌ها خاطرنشان کرد: ما همچنان امیدواریم که وضعیت این خودرو‌ها تعیین تکلیف شود و هر زمان که وزیر دستور آزادسازی آن‌ها را بدهد همکاران ما ظرف 7روز هر خودرویی که قابلیت خروج دارد را ترخیص می‌کنند.
 
افزایش 20 تا 30درصدی قیمت خودروهای وارداتی درصورت ترخیص از گمرک
 
دادفر همچنین به افزایش چشمگیر قیمت خودرو‌های وارداتی بعد از ترخیصشان از گمرک اشاره کرد و گفت: با توجه به این که دولت خارج از عرف این مابه‌التفاوت را از ما دریافت کرده، ما نیز مجبوریم بر خلاف وعده‌ای که به مردم داده‌ایم، این تفاوت قیمت را از آن‌ها بگیریم.
 
به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، بخشی از این خودروها با نرخ 4200 تومانی و برخی با دلار 5700تومانی وارد شده‌اند و با توجه به این که امروز نرخ سنای مبادله‌ای حدود 12هزار تومان است با پرداخت مابه‌التفاوت، قیمت این خودرو‌ها حدود 20 تا 30 درصد گران‌تر خواهد شد.
 

منبع: پدال نیوز