امروز : شنبه , ۲۱ تیر ۱۳۹۹

فوت و فن رانندگی در زمستان

فوت و فن رانندگی در زمستان

ساده ترین مساله ای که باید برای رانندگی در زمستان رعایت کنید، آرام حرکت کردن است. به همراه داشتن وسایلی همچون گونی، نمک و دستکش هم اجباری نیست ولی همراه داشتنشان قطعا در شرایط سخت کمک کننده خواهد بود.

رانندگی در زمستان

رانندگی در زمستان فوت و فن خاص خود را دارد که برای حفظ امنیت راننده و دیگر سرنشینان ماشین و یا برای خودروهای حمل و نقل برای امنیت بار باید از آنها آگاهی داشته باشید.

به‌طور مثال بسیار مهم است که پیش از حرکت خودرو در زمستان ، زنجیر چرخ و تجهیزات لازم برای جاده‌های برف‌گیر و لغزنده را در اتومبیل بگذارید و از سالم بودن چراغ ها، چراغ مه شکن، سیستم تهویه هوا و برف‌پاک‌کن مطمئن شوید.

ساده ترین مساله ای که باید برای رانندگی در زمستان رعایت کنید، آرام حرکت کردن است. به همراه داشتن وسایلی همچون گونی، نمک و دستکش هم اجباری نیست ولی همراه داشتنشان قطعا در شرایط سخت کمک کننده خواهد بود.

 چنانچه خودرو در برف گیر کرد، با دست برف زیر لاستیک‌ها را خالی کنید و اگر آسفالت یخ‌زده بود، نمک روی جاده بریزید. سپس گونی را زیر چرخ‌ها قرار دهید و به آرامی با دنده ۲ حرکت کنید. یا مثلا برای پاک کردن شیشه یخ زده هرگز از آب داغ استفاده نکنید زیرا به شیشه خودرو شوک وارد کرده و موجب ترک برداشتن یا شکسته شدن آن می شود.

نکاتی برای رانندگی طولانی مدت در زمستان

 1. پیش از شروع سفر به گزارش‌های هواشناسی دقت کنید و از شرایط آب و هوایی مقصد و مسیر اطلاع پیدا کنید. اگر شرایط بسیار سخت است، سفر خود را به تعویق بیندازید. اگر مجبور به رفتن هستید، زمان حرکت، مسیر، مقصد و زمان رسیدن خود را به آشنایان اطلاع دهید
   
 2. از عملکرد درست خودرو برای شرایط سخت آب و هوایی اطمینان داشته باشید. همچنین از عدم وجود خرابی در خودرو اطمینان حاصل کنید تا در مسیر به مشکل برنخورید
   
 3. همواره حداقل نیمی از باک را پر نگه دارید
   
 4. وسایل ضروری شامل گوشی تلفن، پاوربانک، شماره‌های ضروری در هر منطقه، پتو، دستکش، کلاه، غذا، اّب و داروهای ضروری را به همراه داشته باشید
   
 5. اگر در برف گیر افتادید، بیهوده از خودرو پیاده نشوید مگر آنکه ساختمانی در نزدیکی شما برای سکونت موقت وجود داشته باشد. چراکه دور شدن از خودرو احتمال گم شدن شما را زیاد می‌کند. به علاوه اگر در خودرو باشید، گروه‌های امدادی راحت‌تر شما را پیدا می‌کنند. اگر در محیطی دچار برف و طوفان شده‌اید، نوشتن کلماتی همچون SOS، کار گروه‌های امدادی را برای پیدا کردن شما آسان‌تر می‌کند
   
 6. اگر خودرو شما در برف گیر افتاده، بیش از حد نیاز برای خارج کردن آن، تلاش نکنید
   
 7. اگر در روز در برف هستید، یک لباس رنگی به تیرهای اطرافتان آویزان کنید تا گروه‌های امدادی از حضور شما اطلاع پیدا کنند. اگر در شب این اتفاق رخ داد، در صورت امکان یک چراغ را برای این کار انتخاب کنید و یا چراغ‌های وسیله نقلیه خود را روشن نگه دارید
   
 8. هر چند دقیقه یک بار، اگزوز خودرو را چک کنید تا برف و یخ خروجی آن را مسدود نکرده باشد. بسته بودن خروجی اگزوز می‌تواند منجر به ورود گازهای سمی به اتاق خودرو و در نتیجه مسمومیت و حتی مرگ شود
   
 9. از هر وسیله‌ای که در دست دارید، برای گرم نگه داشتن خود استفاده کنید. مانند کف‌پوش خودرو، کاغذ و یا روزنامه
   
 10. برای گرم نگه داشتن داخل خودرو کافی است تنها چند دقیقه موتور را روشن نگه دارید تا فضا گرم شود. پس از گرم شدن کافی، موتور را خاموش کنید تا سوخت شما به پایان نرسد.

 

نکاتی برای رانندگی در برف

 1. به آهستگی شتاب گیری و ترمز گیری کنید. فشار آهسته به پدا گاز بهترین راه برای جلوگیری از لیز خوردن و از بین رفتن کنترل خودرو است. برای حرکت کردن عجله نکنید. و برای توقف، به طور ناگهانی ترمز نکنید. به یاد داشته باشید توقف کردن در برف و یخ، زمان بیشتری نیاز دارد.
   
 2. به آهستگی رانندگی کنید زیرا هر اقدامی در مسیرهای برفی و یخی زمان بیشتری می‌طلبد. ترمز کردن، شتاب گرفتن و حتی پیچیدن به سرعت انجام نمی‌شود. طمانینه اصل مهمی برای رانندگی در این شرایط است.
   
 3. زمان شتاب گیری را افزایش دهید زیرا بیشتر کردن زمان شتاب گیری، زمان بیشتری برای ترمز گرفتن را هم در اختیار شما قرار می‌دهد.
   
 4. پیش از شروع سفر، از همراه داشتن زنجیر چرخ و یا لاستیک یخ‌شکن اطمینان داشته باشید.
   
 5. از عملکرد و وضعیت ترمزهای خودرو خود آگاه باشید. اگر ترمزهای خودرو شما ضد قفل است، بهتر در مسیر برفی عمل می‌کند. برا ترمز کردن، به جای پاشنه پا، از نوک و انگشتان پا استفاده کنید تا به جای ترمز ناگهانی، ترمز شما مداوم و آهسته باشد.
   
 6. اگر می‌توانید ترمز نکنید. علت این موضوع، عملکرد خودرو برای شروع حرکت است. اگر در توقف کامل باشید، به سختی باید خودرو را به حرکت بیندازید. به عنوان مثال اگر به چراغ قرمز نزدیک می‌شوید، بهتر است با سرعت پایین به آن نزدیک شوید تا چراغ سبز شود تا اینکه کاملا متوقف شوید.
   
 7. بیهوده فشار به پدال گاز نیاورید. گاز دادن زیاد در برف موجب هرز گردی چرخ‌ها می‌شود. در مسیرهای شیب‌دار، به آهستگی عبور کنید.
   
 8. اگر در شیب به سمت بالا در حال حرکت هستید، متوقف نشوید زیرا توقف کامل احتمالا به معنای عدم توانایی خودرو در حرکت مجدد به سمت بالا است.
   
 9. در نهایت اگر واقعا نیازی به بیرون رفتن نیست، از خانه خارج نشوید. اگر شما توانایی و مهارت کافی برای راندن در برف را دارید، همه رانندگان این توانایی را ندارند و خطر آنها در کمین شماست. در خانه بمانید و از تماشای برف لذت ببرید.

 

منبع:GSM