سنسور وزن در مدیریت ناوگان

سنسور وزن در مدیریت ناوگان

در صنعت حمل و نقل برای حمل مواد سوختی و اسیدی، حمل زباله ، حمل خاک و نخاله و همچنین حمل انواع بار از سنسور وزن میتوان استفاده کرد.

استفاده از سنسور وزن در مدیریت حمل بار

کنترل وزن بار خودروها یکی از مهمترین خواسته های مدیران ناوگان‌های حمل بار جهت نظارت، تصمیم‌گیری و مدیریت بهینه است. کنترل وضعیت بار به وسیله سنسور وزن که داده‌های خود را از طریق سخت‌افزارهای مدیریت ناوگان ارسال می‌کنند، انجام می‌شود.

راهکار ویالون برای مدیران ناوگان های حمل و نقل که سنجش وزن بار برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده از سنسور وزن در خودروست. در این راهکار یک سخت‌افزار بسیار کوچک ضد آب و ضد ضربه در زیر خودرو نصب میشود تا تغییرات سیستم تعلیق را مانیتور کرده و اطلاعات مربوط به آنرا با خروجی آنالوگ یا سریال به دستگاه ردیاب منتقل کند. در بخش نرم‌افزار، داده های گزارش شده از سیستم تعلیق خودرو برای بررسی تغییر وزن بار ذخیره خواهد شد. نکته مهم آن است که در این روش امکان دستکاری سنسور وجود ندارد و اطلاعات به دست آمده کاملا قابل اعتماد هستند.

 در صنعت حمل و نقل برای حمل مواد سوختی و اسیدی، حمل زباله ، حمل خاک و نخاله و همچنین حمل انواع بار از سنسور وزن میتوان استفاده کرد.

 

گزارش‌های نرم افزار ویالون برای ماژول سنسور وزن شامل:

گزارش محدوده وزن: گزارش محدوده وزن خودرو

گزارش محدوده کارکرد: میزان کارکرد خودرو در محدوده وزن مشخص شده

گزارش وزن نسبت به محدوده جغرافیایی: گزارش میانگین و میزان وزن در هنگام ورود و خروج نسبت به محدوده جغرافیایی

گزارش تعداد باگیری نسبت به وزن تعیین شده: گزارش زمان‌هایی که وزن بار خودرو به محدوده وزن تعیین شده می‌رسد

 

لودسل چیست؟

احتمالا هنگام جستجوی برای اطلاعاتی درباره سنسور وزن به اسم لودسل (LoadCell) برخورده باشید، لودسل یک سنسور الكترونیكی برای اندازه‌گیری وزن و نیرو است كه در انواع كششی، خمشی، فشاری و پیچشی ساخته شده است.

بطور مختصر لودسل شامل یک هسته فلزی با جنس آلیاژ خاص و تعدادی مقاومت کششی و نوعی چسب می باشد كه این فشار سنج ها (Strain gauge) را به هسته می چسباند. بر اثر اعمال نیرو Strain gauge ها تغییر شکل می دهند. اما پس از برداشتن نیرو به حالت اولیه خود برمی گردند . این میزان برگشت پذیری، مشخص کننده ی دقت و کیفیت لودسل است.

هر دستگاه حسگر لودسل دارای یک ظرفیت مشخص می باشد که هر چقدر یک لودسل قدرت تفکیک بیشتری نسبت به ظرفیت کل را داشته باشد و دارای حد خطای مجموع کمتر و دقت بالاتری باشد، مطلوبتر به شمار می آید.

 لودسل ها درجه حفاظت مختلفی دارند که بنا به مورد استفاده شان ارائه شده است. همانطور که می دانید این درجه بندی که توسط نظام بین المللی حفاظت تعریف شده است، میزان آب بندی وسایل الکترونیکی را تعیین می کند.