قیمت‌گذاری بنزین

مصرف بنزین تا 60 لیتر در ماه با قیمت هر لیتر 1000 تومان و از 60 لیتر تا 120 لیتر به قیمت هرلیتر دو تا سه هزار تومان و بالای 120 لیتر به قیمت هر لیتر 5000 تومان فروخته می شود؟!

جزئیاتی از قیمت‌گذاری بنزین

روزنامه قانون نوشت: هرسال با نزدیك شدن به فصل بودجه موضوع افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی از سوی دولت مطرح می‌شود اما در دو سال گذشته به دلیل شرایط اقتصادی و وضعیت معیشت مردم، مجلس با افزایش قیمت بنزین موافقت نكرده است.

در حال حاضر نیز كه به بودجه 98 نزدیك می‌شویم باز‌هم به نظر می رسد كه دولت این موضوع را به میان بیاورد.  نكته ای كه در این میان وجود دارد این است كه در حال حاضر شرایط معیشت مردم بسیار سخت و طاقت فرساست و از طرفی افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی بر قیمت سایر كالاها نیز موثر خواهد بود.

این روزها زمزمه‌هایی شنیده می‌شود كه مساله سهمیه‌بندی و همچنین افزایش قیمت سوخت در حال طی فرآیند نهایی خود است. این طور كه به نظر می‌رسد اجرایی شدن این طرح در آینده‌ای نزدیك چندان دور از انتظار نیست.

طبق گفته نمایندگان مجلس اگر مصرف بنزین همچنان بالا رود و قاچاق نیز ادامه داشته باشد دولت در این زمینه باید تصمیماتی بگیرد. البته نمایندگان گفته‌اند كه اكنون سهمیه بندی بنزین در دستور کار نیست، اما به عنوان یک فرض احتمالش وجود دارد.

در خصوص موضوع افزایش قیمت بنزین علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز برنامه‌ریزی مشخصی برای افزایش نرخ سوخت در كشور انجام نشده و جلسات در این زمینه در حال برگزاری است.

وی گفت: به نظر می‌رسد كه در صورت تصمیم‌گیری برای افزایش قیمت سوخت تصمیمات به گونه‌ای گرفته شود كه مصرف بنزین تا 60 لیتر در ماه با قیمت هر لیتر 1000 تومان و از 60 لیتر تا 120 لیتر به قیمت هرلیتر دو تا سه هزار تومان و بالای 120 لیتر به قیمت هر لیتر 5000 تومان فروخته شود.

 

منبع: روزنامه قانون