بنزین سوپر یا یورو۴؛ کدامیک بهتر است؟

 بنزین سوپر یا یورو۴؛ کدامیک بهتر است؟

بنزین یورو 4 کنونی از کیفیت بهتری نسبت به بنزین سوپر بدون سرب برخوردار است اما عدم اطلاع رسانی درست در این خصوص موجب شده مراجعان به خصوص دارندگان خودروهای خارجی تمایل به بنزین سوپر داشته باشند

اخبار بازار سوخت خودرو

این روزها اخبار بازار سوختی روی قیمت سوخت و سهمیه بندی بنزین متمرکز است و روزی نیست که اخبار و طرح جدیدی در خصوص سهمیه بندی بنزین و قیمت سوخت در رسانه ها و شبکه های مجازی منتشر نشود. این اخبار ضد و نقیض در حالی همچنان مطرح می شود که هفته گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه نشست دولت اعلام کرد که نرخ هر لیتر بنزین در بودجه ۹۸ مبلغ ۱۰۰۰ تومان پیش‌ بینی می شود.

با این وجود همچنان موضوع سهمیه بندی و افزایش قیمت در قالب برخی از پیشنهادات از سوی نمایندگان مطرح است و مسئولان نیز در رد و تایید آن نیز اظهاراتی را مطرح می کنند. در جدیدترین اظهارات وزیر نفت تأکید بربحث سهمیه ‌بندی بطور جدی در دستور کار دولت بیان شده و ایشان عنوان کرده است که ” اساس دولت بر این نیست که قیمت‌ها را افزایش دهد اما می‌خواهد برای کسانی که بیشتر از سهمیه بنزین مصرف می‌کنند، فکری کند.”

حال در جریان اخبار مختلف قیمت سوخت و سهمیه بندی آن موضوع مهم دیگری که این روزها شاید کمتر به آن پرداخته می شود کیفیت سوخت آن هم در شرایطی است که هر روز آمار جدیدی و نگران کننده ای در خصوص میزان آلودگی هوای شهرها مطرح می شود.

در کنار اهمیت موضوع قیمت و سهمیه بندی بنزین، کیفیت سوخت و تقاضا برای مصرف بنزین سوپر از موضوعات مهمی است که این روزها بین مراجعه کنندگان در پمپ بنزین ها می بینیم. در ماه های اخیر کاهش عرضه این سوخت در جایگاه ها تبدیل به معضلی برای برخی از مراجعان به جایگاه ها شده بود که به گفته رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت هم اکنون مشکلی در توزیع بنزین سوپر در جایگاه ها وجود ندارد و هر جایگاهی که توان توزیع و درخواست مصرف داشته باشد این سوخت عرضه می شود.

وی معتقد است بنزین یورو ۴ کنونی دارای کیفیتی بهتر از بنزین سوپر بدون سرب است اما عدم اطلاع رسانی درست در این خصوص موجب تمایل مراجعان به خصوص دارندگان خودروهای خارجی به بنزین سوپر شده است.

در همین حال بیژن حاج محمدرضا رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت می گوید: ما اولین کشوری در جهان هستیم که بنزین بدون سرب تولید می‌کنیم در حالی که بنزین کشورهای دیگر بنزین سرب دار است و بنزین سوپری که در جایگاه ها عرضه می شود بدون سرب و با اکتان ۸۴ است در حالی که بنزین یورو ۴ که در ۸ کلان شهر کشور عرضه می شود دارای اکتان ۹۵ بوده و از کیفیت بهتری برخوردار است.

وی با اشاره به مضررات و صدمات مصرف بنزین سوپر به خودروها، درج نام این سوخت در کاتالوگ برخی از خودروهای خارجی علت تمایل مصرف کنندگان عنوان می کند و معتقد است: متاسفانه در اذهان بسیاری از مردم بنزین سوپر، سوختی پاک و مناسب تر است در حالی که این موضوع صحت ندارد و بنزین یورو۴ بسیار پاک تر و مناسب تر است.

به گفته رئیس اتحادیه جایگاه داران در حال حاضر سوخت یورو۴ در ۸ کلان شهر تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، شیراز، اراک و اهواز عرضه می شود و در سایر شهرهای کشور همچنان بنزین یورو ۲ توزیع می شود. البته در تامین بنزین سوپر مشکلی وجود ندارد و با تامین این بنزین در پالایشگاه اصفهان، به بیشتر جایگاه‌های کشور بنزین سوپر توزیع شده است.

 

منبع: ganjipakhsh.com